• Autor: Maria Honka
  • Wyświetleń: 7070
  • Dodano: 2016-06-24 / 09:53
  • Komentarzy: 0

  Janusz Strzelecki "River": Porzuciłem majątek i wyruszyłem w podróż życia.

  Janusz Strzelecki "River": Porzuciłem majątek i wyruszyłem w podróż życia.

  (Fot. Dżacheć)

  Niesamowity podróżnik, który ma 80 lat i nie zwalnia tempa. Od 15 lat bowiem przemierza świat na rowerze. Urodził się w Polsce, ale dopiero teraz powrócił do niej na rowerze i od roku przemierza kraj wzdłuż granic. A dziś jest gościem specjalnym w programie Druga Kawa.
  - Zazwyczaj wystarcza pół roku na przejechanie danego państwa, tak przynajmniej sobie zakładam. Jednak Polskę objeżdżam już drugi rok i dojechać nie mogę. Tak mnie tu wszyscy goszczą - mówi z uśmiechem Janusz Strzelecki.

  Po Polsce jeździ pod patronatem marszałków poszczególnych województw, którzy umożliwiają mu kontakt z wójtami, burmistrzami i sołtysami miejscowości przez które przejeżdża.

  - Marszałkowie piszą listy do władz lokalnych, a oni informują sołtysów. Jak przyjeżdżam do jakiejś wsi, to mam program, spotykam się z dziećmi w szkołach, kołami gospodyń wiejskich, czy z seniorami. Zawsze mam też zagwarantowany nocleg, bo ktoś mnie do siebie zaprosi - opowiada "River" i dodaje: - Raz przyjął mnie pod dach lokalny biznesmen i dał mi na drugi dzień pieniądze, 300 złotych zdziwiłem się, ale ja te pieniądze wydaję na dzieci.

  Janusz Strzelecki ma jedną zasadę i jak mówi to jego jedyne ograniczenie, na dzień może wydać tylko 5 dolarów.

  - Byłem impresario sportowym i artystycznym, pieniądze mam, ale one zostały na koncie, ja staram się przeżyć za to minimum. Chcę po prostu w ten sposób coś osiągnąć - dodaje Strzelecki.

  Do Janusza Strzeleckiego należą trzy osobiste rekordy świata, a Ścibórz - mała wioska pod Nysą, to tylko przystanek. Janusz Strzelecki skończy swoją podróż dopiero na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku.
  reklama
  .

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
  Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.