• Autor: dondiego00
  • Wyświetleń: 1454
  • Dodano: 2023-03-08 / 08:32
  • Komentarzy: 0

  dr Stanisław Niewiński - Wszyscy zastanawiamy się w co grają Chiny

  (Fot. Dżacheć)

  Chiny oficjalnie powstrzymały się od potępienia Rosji po rozpoczęciu agresji, zauważając, że kwestia ukraińska ma "złożony i odrębny kontekst historyczny" i jak dotąd odmawiają nazwania inwazji wojną. Jednak w miarę przeciągania się konfliktu Pekin zaczął wzywać do zakończenia działań wojennych. W mediach jednak się pojawiają się informacje jakoby Chiny miały przekazywać broń Rosji. Trzeba pamiętać, że Chiny wspierają Rosję na kilku płaszczyznach - mówi dr Stanisław Niewiński.

  Chiny wspierają Rosję dyplomatycznie, krytykując m.in. zachodnie sankcje, wpierają Rosję ekonomicznie - dodaje Stanisław Niewiński.

  Rząd Chin wezwał do rozmów pokojowych pomiędzy Ukrainą a Rosją, wzywając jednocześnie wszystkie strony do uniknięcia eskalacji nuklearnej i zakończenia ataków na ludność cywilną. 12-punktowe stanowisko w sprawie Ukrainy zostało opublikowane w pierwszą rocznicę inwazji Rosji i przed spodziewanym wystąpieniem Xi Jinpinga. Ten dokument to powtórzenie tego co mówią przez ostatnie 12 miesięcy - mówi dr Stanisław Niewiński. To nie jest dokument korzystny zarówno dla Ukrainy jak również dla Rosji - podsumowuje dr Stanisław Niewiński. Treść dokumentu nie kieruje swoich sugestii do konkretnej strony konfliktu, zamiast tego wzywają wszystkie strony do "zachowania racjonalności i powściągliwości", a także do "ścisłego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, unikania atakowania cywilów lub obiektów cywilnych, ochrony kobiet, dzieci i innych ofiar konfliktu".

  O roli Chin w konflikcie Ukraina - Rosja rozmawialiśmy dziś w Drugiej Kawie z doktorem Stanisławem Niewińskim politologiem, chinoznawcą pracownikiem naukowym Uniwersytetu Opolskiego.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
  Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.