• Autor: dondiego00
  • Wyświetleń: 1281
  • Dodano: 2023-01-30 / 12:25
  • Komentarzy: 0

  Rafał Bartek - Od ministra Czarnka oczekujemy konkretów.

  (Fot. Dżacheć)

  Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas niedawnej wizyty w Opolu dawał nadzieję na powrót do rozmów o wymiarze nauki języka niemieckiego jako mniejszości. Zeszłoroczne rozporządzenie zmniejsza środki na finansowanie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości. Od początku roku szkolnego 2022/2023 nauczany jest jedynie w wymiarze jednej godziny tygodniowo zamiast trzech godzin. Ograniczenie to nie dotyczy innych języków mniejszości, dlatego przedstawiciele mniejszości niemieckiej zarzucili polskiemu rządowi dyskryminację.

  Z naszej perspektywy sprawa będzie dopiero rozwiązana gdy zniknie dyskryminacja - mówi lider Mniejszości Niemieckiej Rafał Bartek.

  Podczas spotkania z ministrem Czarnkiem mówiliśmy, że mamy do czynienia z sytuacją gdzie inne mniejszości mają dostęp do trzech godzin, a taki stan rzeczy do póki będzie trwał będzie dla nas nie do przyjęcia - dodaje Rafał Bartek.

  Posłowie Solidarnej Polsk złożyło poprawkę do kodeksu wyborczego likwidującą nieuprawniony i niekonstytucyjny przywilej dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Posłowie chcą zmian w Kodeksie Wyborczym, a konkretnie uchylenia przepisu, który zwalnia komitety wyborcze utworzone przez mniejszości narodowe z pięcioprocentowego progu wyborczego. Według autorów projektu utrzymanie takiego przywileju uderza w równość wyborów. A jego zniesienie uderzy praktycznie w mniejszość niemiecką w Polsce. Ten postulat posłów Solidarnej Polski został w parlamencie odrzucony, co nas niezmiernie cieszy ponieważ decyzja ta chroni nie tylko mniejszość niemiecką, ale również inne mieszkające w naszym kraju - podsumowuje Rafał Bartek.

  O spotkaniu mniejszości niemieckiej z ministrem Czarnkiem, o poprawce do kodeksu wyborczego posłów solidarnej Polski oraz o umorzeniu śledztwa dotyczącego gróźb skierowanych do działaczy mniejszości rozmawialiśmy z liderem mniejszości niemieckiej Rafałem Bartkiem.  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
  Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.