• Autor: dondiego00
  • Wyświetleń: 1092
  • Dodano: 2022-09-27 / 12:17
  • Komentarzy: 0

  dr Błażej Choroś - Groźna ataku nuklearnego wisi nad nami cały czas

  (Fot. Dżacheć)

  To już 216. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jest prawdopodobne, że podczas piątkowego wystąpienia przed rosyjskim parlamentem Władimir Putin ogłosi aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy.

  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiedział w sobotę w Nowym Jorku, że wszystkie rosyjskie prawa i doktryny, w tym doktryna nuklearna, będą miały zastosowanie do terytoriów Ukrainy, "przyłączonych" do Rosji w drodze "referendów". "Użycie bomby atomowej to jest straszenie jak również realne zagrożenie" - informuje dr Błażej Choroś pracownik naukowy z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.


  "Rosja to państwo, które pokazało że jest skłonne do zachowań, które nie są racjonalne" - dodaje dr Błażej Chroroś. Federacja Rosyjska tracąc znaczenie w regionie chce również pokazać że jest w stanie posunąć się do radykalnych środków, aby zrealizować swoje cele.

  Słabość Rosji, która jest zaangażowana w wojnę na Ukrainie chce wykorzystać m.in. Azerbejdżan. Kilkudziesięcioletni konflikt między Armenią i Azerbejdżanem przybrał niespodziewanie krwawe oblicze, w walkach zginęło kilkudziesięciu żołnierzy. Tymczasem zdolność UE do mediacji i zapobieżenia kolejnemu konfliktowi jest utrudniona. Wszystko przez to, że Unia nie może być bezstronna z powodu sojuszu energetycznego z bogatym w ropę i gaz Azerbejdżanem. "To co w tej chwili obserwujemy to jest to próba podwyższenia swojej pozycji negocjacyjnej przez Azerbejdżan" - mówi dr Błażej Choroś. "Władze w Baku zdają sobie sprawę ze sprzyjającej dla nich sytuacji międzynarodowej ponieważ są ważnym źródłem energii nie rosyjskiej" - dodaje dr Błażej Choroś.

  O sprawach międzynarodowych w drugiej Kawie rozmawialiśmy z pracownikiem naukowym Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
  Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.