• Autor: dondiego00
  • Wyświetleń: 1902
  • Dodano: 2022-06-29 / 08:22
  • Komentarzy: 0

  Dariusz Krawiec - Ludzie toną po cichu

  (Fot. Dżacheć)

  Ratownik pełni ważną funkcję, czuwa nad naszym bezpieczeństwem na plaży, nad jeziorem, nad rzeką czy na basenie. W kalendarzu 29 czerwca to Dzień Ratownika, który obchodzony jest już od 1927 roku. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w województwie opolskim to specjalistyczne stowarzyszenie, których pracownicy dbają o bezpieczeństwo na kąpieliskach w naszym regionie.

  Miniony rok to 408 przypadków utonięć, wśród których utonęło 40 kobiet. Jesteśmy nierozważni wchodząc do wody, często przeceniamy swoje umiejętności pływackie, a to w konsekwencji dostarcza pracy ratownikowi - informuje Dariusz Krawiec wiceprezes WOPR Województwa Opolskiego. W parze z brakiem umiejętności idzie brak wiedzy. Ogromna większość z nas nie wie, że do wody nie można wchodzić tuż po jedzeniu czy wypiciu czegoś gazowanego, w tym także piwa.

  Z rozpoczęciem wakacji na większości kąpielisk w Polsce właśnie wystartował lub wystartuje w najbliższych dniach sezon. Tymczasem w części miast, głównie nadmorskich, wciąż brakuje ratowników. W naszym regionie wszystkie kąpieliska za które jesteśmy odpowiedzialni są obsadzone, jednak z roku na rok jest coraz trudniej znaleźć chętnych do pracy - dodaje Dariusz Krawiec. Problemem są oczywiście pieniądze, które nie zachęcają do odpowiedzialnej pracy w czasami trudnych warunkach. Koszty ratowników są niedoszacowane, jeśli student pilnuje kąpiących się to może dobrze zarobić, jednak ratownik zatrudniony na umowę o pracę nie ma już takich pieniędzy - podsumowuje Dariusz Krawiec.

  O zachowaniu na plaży, o pracy ratownika wodnego oraz o zarobkach osób strzeżących plaże i inne kąpieliska porozmawialiśmy dziś z wiceprezesem WOPR Województwa Opolskiego Dariuszem Krawcem.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
  Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.