• Autor: dondiego00
  • Wyświetleń: 1188
  • Dodano: 2022-07-01 / 08:36
  • Komentarzy: 0

  Ekspert Team Europe dr Błażej Choroś - Prezydencja Czech będzie na pewno dużym wyzwaniem

  (Fot. Dżacheć)

  Czechy 1 lipca rozpoczną drugą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To nie jest pierwszy raz kiedy Republika Czeska będzie prowadzić prezydencję. Czesi w 2009 roku byli drugim krajem z grupa państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku - informuje dr Błażej Choroś adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

  Rada Unii Europejskiej jest jedną z tych prawodawczych instytucji, która razem z Parlamentem Europejski jest odpowiedzialna za przyjmowanie prawa. Państwo, które sprawuje prezydencje przewodniczy posiedzeniom rady, jednak najważniejszą korzyścią jaką daje prezydencja jest wpływanie na priorytety, którymi Rada będzie się zajmowała - mówi dr Błażej Choroś.

  Europa jako zadanie - tak brzmi hasło, które od lipca przez pół roku będzie przyświecać czeskiej prezydencji. Logo tworzy krąg 27 elementów w kształcie strzałki kompasu, które symbolizują poszczególne kraje Unii. Europejskiej. Zadania czeskiej prezydencji będą opierać się na pięciu filarach. Pierwszy z nich dotyczy opanowania kryzysu uchodźczego i powojennej odbudowy Ukrainy. Kolejnym jest bezpieczeństwo energetyczne. Wśród priorytetów jest również cyberbezpieczeństwo, wzmocnienie zdolności obronnych Europy, odporność europejskiej gospodarki i instytucji demokratycznych.

  O tym czym jest prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, o zadaniach Czech w ramach prezydencji oraz jakie znaczenie będzie mieć prezydencja Czech powie dr Błażej Choroś adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
  Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.