• Autor: dondiego00
  • Wyświetleń: 1779
  • Dodano: 2022-06-24 / 11:53
  • Komentarzy: 0

  ks. dr Wojciech Maciążek - Kryzys powołań widać od lat

  (Fot. Dżacheć)

  Z publikacji Instytutu Statystyki Kościoła wynika, że liczba święceń spada regularnie od 2000 roku. W odezwie Biskupa Opolskiego w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi można było usłyszeć, że w murach Wyższego Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu jest zaledwie 28 kleryków z diecezji opolskiej, 14 z diecezji gliwickiej oraz 1 kleryk z Togo.

  Faktycznie to nie jest dużo, możemy zadać pytanie dlaczego jest taka spadkowa tendencja, na pewno odpowiedzi jest bardzo dużo - mówi ks. dr Wojciech Maciążek wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.

  W żadnym z seminariów w Polsce na I roku studiów nie ma dziś więcej niż 20 kleryków. Jedną z diecezji, które kryzys powołań dotknął najbardziej jest legnicka gdzie zlikwidowano seminaria w Legnicy i Świdnicy. Na tę chwilę nie będziemy zamykać naszego seminarium w Opolu, ale nie jestem wstanie określić tendencji, z którą przyjedzie zmierzyć się nam w przyszłych latach - dodaje ks. dr. Wojciech Maciążek.

  O kryzysie powołań, o ilości wiernych w kościołach oraz o przyczynie kryzysu wiary rozmawialiśmy w dzisiejszej Drugiej Kawie z wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu ks. dr Wojciechem Maciążkiem.  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
  Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.