Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Opole

  zaprasza na:

  Wystawa Katarzynu Mular "Kamień w wodzie" w Galerii M

  06

  września

  2023

  ŚRODA

  Opole
  Opole
  Ceny biletów

  wstęp:

  BRAK INFORMACJI

  Start imprezy

  start imprezy:

  00:00

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI

  Serdecznie zapraszamy do Galerii M gdzie odbywa się wystawa prac Katarzyny Mular z Wydziału Sztuki UO (kuratorka wystawy: Natalia Krawczyk).

  Kamień w wodzie to główny temat najnowszej artystycznej produkcji Katarzyny Mular. Tak, produkcji, ponieważ prace powstają seryjnie, niemalże jak na taśmie montażowej. Liczne cykle kolaży wypływają spontanicznie spod pracowitych i niecierpliwych dłoni. Choć wszystkie powstawały w procesie intuicyjnego, a czasem wręcz kompulsywnego przyklejania, zaklejania, wydzierania, bazgrania, zdrapywania, kolorowania, mazania i tym podobnych metod, to jednak zaskakująco pasują do siebie, mają wspólny mianownik - kompozycję. Bazuje ona na tym, co konkretne i niekonkretne, stałe i płynne, znajdujące się jakby jedno w drugim - kamień w wodzie.

  Kolaże Katarzyny Mular są lekkie, jak myśli przepływające przez medytujący umysł. Są jak japońskie bonseki - miniaturowe krajobrazy tworzone na kamiennej tacy lub jak kamienne ogrody karesansui o kontemplacyjnym charakterze. Jest to twórczość, której celem nie jest jedynie stworzenie satysfakcjonującego estetycznie dzieła, ale w pewnym sensie osiąganie równowagi psychicznej, stanu harmonii. Prace emanują radosną energią twórczą. Wywołują wrażenia estetyczne poprzez zestawienia materiałów, kolorów i faktur. Podążając za tą intuicyjnie skonstruowaną kompozycją, opartą na zestawieniu obiektu-kamienia z tłem-wodą, dostrzegamy sensy i znaczenia symboliczne. Objawiają się one dyskretnie, nienachalnie, przywodząc na myśl duchową głębię zamkniętą w prostych układach japońskich ogrodów.

  Kamień w wodzie, niebo w lustrze wody - bezkres, z którego wyłania się materia. "Nie ma nic bardziej bezpośredniego i samodzielnego, nic szlachetniejszego ani straszniejszego od majestatycznej skały okazującej pełnię swej siły, czy od bloku granitowego, który wznosi się zuchwale ku niebu. Przede wszystkim kamień istnieje" - pisał Mircea Eliade. Prace Katarzyny Mular bazują na dialektycznym zestawieniu tego, co konkretne - kamień z tym, co bezkształtne - woda. Wszystko ostatecznie zmieni się w kamień, który drążony przez wodę i smagany wiatrem stanie się gwiezdnym pyłem, tworzącym materię wszechświata.

  Wystawę można oglądać do 15 października 2023 r., zapraszamy!