Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Galeria Sztuki Współczesnej

  zaprasza na:

  Gelateria Antartica

  13

  maja

  2023

  SOBOTA

  pl. Teatralny 12, 45-056 Opole
  77 402 51 34
  Galeria Sztuki Współczesnej
  Ceny biletów

  wstęp:

  wstęp wolny

  Start imprezy

  start imprezy:

  00:00

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI

  Grupa PENGUINS. GELATERIA ANTARTICA

  Wystawa laureatek konkursu Aneks 2022/23
  Wernisaż i performans: piątek 12.05 g. 18.00 / wstęp wolny /


  Projekt GELATERIA ANTARTICA (Lodziarnia Antarktyka) to wystawa oraz kilkunastodniowy performans w Galerii Aneks GSW. Zapraszamy do sentymentalnej włoskiej lodziarni sprzed połowy XX wieku, kiedy to jedzenie lodów i konsumpcja nie były jeszcze obciążone poczuciem winy wobec środowiska naturalnego. Projekt zainspirowany jest cytatem z książki Kierunek Antarktyda autorstwa polskich polarników, Aliny i Czesława Centkiewiczów, w którym opisują oni rozmiary antarktycznego lodu. Według autorów, gdyby wszyscy ludzie na Ziemi zapragnęli zjeść lód Antarktydy, każdy z nich musiałby połknąć pół tony lodu na sekundę, a performans ten musiałby trwać przez cały rok.

  Kiedy Centkiewiczowie pisali te słowa, wydawało się, że depozyt antarktycznego lodu jest niewyczerpywalny, a jego objętość przerasta możliwości ludzkiej wyobraźni. Wyobrażenie sobie rozpływającej się Antarktydy zdawało się bardziej absurdalne niż fantazjowanie o milionach ludzi zachłannie pożerających lód. Istotnie, sytuacja na biegunie południowym nie była wtedy kryzysowa. Niektóre badania sugerują, że powierzchnia lądolodu Antarktydy nawet wzrosła w latach 60. i 70., lecz niestety następnie zaczęła się zmniejszać.

  Dzisiaj borykamy się z kryzysem klimatycznym, którego skutki najdotkliwiej odczuwają ekosystemy polarne. Lądolód Antarktydy zmniejszył się o 3 biliony ton w ciągu ostatnich 30 lat. Największy lodowiec na Antarktydzie, Lodowiec Lambert, jest obecnie trawiony przez ciepłe wody oceaniczne, co może doprowadzić do znacznego podniesienia poziomu oceanów w ciągu kilku dziesięcioleci. W raporcie opublikowanym przez amerykańską Narodową Fundację Nauki w 2020 roku, w ciągu ostatnich 50 lat populacja pingwinów na Antarktydzie zmniejszyły się o 75 procent w wyniku topnienia lodów i zmian w dostępności pożywienia. Według prognoz pod koniec XXI wieku topnienie Antarktydy może przyczynić się do podniesienia globalnego poziomu morza o 15-30 cm. Tymczasem ludzkość nadal beztrosko myśli o nadchodzących wakacjach i lodach. Zresztą, nawet w dobie globalnego ocieplenia, podczas skwarnego, letniego dnia, czy można sobie wyobrazić coś bardziej rozkosznego niż włoskie gelati?

  Performans GELATERIA ANTARTICA ma na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny i konsumpcyjne podejście do zasobów naturalnych. W ciągu trwania wystawy w przestrzeni lodziarni, przygotowanej przez scenografkę Barbarę Szymczak, performerka Nati Krawtz jak prawdziwa robotnica sztuki będzie podejmowała niemożliwą próbę pochłonięcia pół tony lodu na godzinę.

  Czy jej się to uda? Czy ktoś jej pomoże? I jakie będą tego skutki dla jednostkowego organizmu i całej planety? Co się stanie, gdy skonsumujemy ten cały lód - zamarzniemy czy utoniemy?

  Wydarzenia towarzyszące wystawie
  poniedziałek-piątek
  15.05-2.06 g.18.00-19.00
  performans Nati Krawtz
  miejsce: Galeria Aneks GSW
  wstęp wolny

  niedziela, 21.05 g. 16.00
  Lodziarnia Antarktyka poleca
  wspólne działanie z grupą PENGUINS
  DNI OPOLA 2023
  miejsce: Galeria Aneks GSW/ plac GSW
  wstęp wolny


  Kliknij, aby przeczytać więcej na stronie GSW