- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 707
- Dodano: 2025-05-06 / 13:08
- Komentarzy: 1
W hołdzie dla zamordowanego lekarza i przeciwko narastającej agresji wobec medyków
We wtorek 6 maja w samo południe pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oddali hołd zamordowanemu lekarzowi Tomaszowi Soleckiemu. Minuta ciszy i dźwięk syren były wyrazem solidarności z jego rodziną oraz protestem przeciwko agresji wobec pracowników ochrony zdrowia.
Tomasz Solecki, ortopeda ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, został zaatakowany nożem przez 35-letniego mężczyznę podczas pełnienia obowiązków służbowych. Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek, 29 kwietnia, gdy napastnik wtargnął do gabinetu w czasie badania pacjentki. Lekarz, mimo natychmiastowej pomocy, zmarł. Zostawił żonę i dwóch synów. Jak informował TVN, wcześniej miał zgłaszać nękanie przez sprawcę.
W Opolu symboliczne upamiętnienie zorganizowano na terenie USK. Punktualnie o godzinie 12:00 włączono syreny alarmowe, a personel medyczny uczcił pamięć zmarłego lekarza minutą ciszy. Wydarzenie było także formą sprzeciwu wobec rosnącej liczby przypadków przemocy skierowanej w stronę medyków.
- Ta tragiczna śmierć naszego kolegi wpisuje się w bolesny kontekst narastającej agresji wobec ludzi, którzy niosą pomoc. Czas rozpocząć publiczną debatę o lepszej ochronie tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo - pracowników ochrony zdrowia, ale też policjantów, strażaków, ratowników - mówił dr n. med. Piotr Feusette.
Prezes Opolskiej Izby Lekarskiej, Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, podkreśliła, że poniedziałek był nie tylko dniem żałoby, ale również wyraźnym protestem wobec narastającej przemocy. - Musimy zrobić wszystko, aby zatrzymać falę agresji. Każdy lekarz doświadczył jej w swojej pracy, zarówno werbalnej, jak i fizycznej. To nie może dłużej pozostawać bez konsekwencji. Żądamy zmiany prawa - apelowała.
Jak przypomniano, nie był to odosobniony przypadek. W styczniu tego roku podczas pełnienia obowiązków zginął ratownik medyczny. Niedawno media informowały również o incydencie z udziałem 18-latka, który groził nożem innemu lekarzowi. W Namysłowie mężczyzna zaatakował zespół ratownictwa medycznego podczas interwencji, uszkadzając ambulans.
Środowisko lekarskie domaga się, by pracownicy ochrony zdrowia byli objęci taką samą ochroną prawną jak funkcjonariusze publiczni - policjanci czy żołnierze. W niedzielę, 4 maja, minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim, aby omówić możliwe zmiany legislacyjne.
Pracownicy opolskiego szpitala nie kryli emocji. Uczcili pamięć swojego kolegi po fachu, wyrażając jednocześnie niepokój i apel o konkretne działania. Dla wielu z nich poniedziałkowe spotkanie nie było tylko gestem solidarności, lecz również próbą zwrócenia uwagi na realne zagrożenia, z jakimi mierzy się współczesna medycyna nie tylko w warstwie klinicznej, ale i społecznej.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neon: Napisał postów [2798], status [Szycha]
O Panie któryś jest na niebie Wyciągnij sprawiedliwą dłoń. Wołamy z cudzych stron do Ciebie O polski dach i polską broń.