• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 707
    • Dodano: 2025-05-06 / 13:08
    • Komentarzy: 1

    W hołdzie dla zamordowanego lekarza i przeciwko narastającej agresji wobec medyków

    (Fot. Daggy)

    We wtorek 6 maja w samo południe pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oddali hołd zamordowanemu lekarzowi Tomaszowi Soleckiemu. Minuta ciszy i dźwięk syren były wyrazem solidarności z jego rodziną oraz protestem przeciwko agresji wobec pracowników ochrony zdrowia.

    Tomasz Solecki, ortopeda ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, został zaatakowany nożem przez 35-letniego mężczyznę podczas pełnienia obowiązków służbowych. Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek, 29 kwietnia, gdy napastnik wtargnął do gabinetu w czasie badania pacjentki. Lekarz, mimo natychmiastowej pomocy, zmarł. Zostawił żonę i dwóch synów. Jak informował TVN, wcześniej miał zgłaszać nękanie przez sprawcę.

    W Opolu symboliczne upamiętnienie zorganizowano na terenie USK. Punktualnie o godzinie 12:00 włączono syreny alarmowe, a personel medyczny uczcił pamięć zmarłego lekarza minutą ciszy. Wydarzenie było także formą sprzeciwu wobec rosnącej liczby przypadków przemocy skierowanej w stronę medyków.

    - Ta tragiczna śmierć naszego kolegi wpisuje się w bolesny kontekst narastającej agresji wobec ludzi, którzy niosą pomoc. Czas rozpocząć publiczną debatę o lepszej ochronie tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo - pracowników ochrony zdrowia, ale też policjantów, strażaków, ratowników - mówił dr n. med. Piotr Feusette.

    Prezes Opolskiej Izby Lekarskiej, Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, podkreśliła, że poniedziałek był nie tylko dniem żałoby, ale również wyraźnym protestem wobec narastającej przemocy. - Musimy zrobić wszystko, aby zatrzymać falę agresji. Każdy lekarz doświadczył jej w swojej pracy, zarówno werbalnej, jak i fizycznej. To nie może dłużej pozostawać bez konsekwencji. Żądamy zmiany prawa - apelowała.

    Jak przypomniano, nie był to odosobniony przypadek. W styczniu tego roku podczas pełnienia obowiązków zginął ratownik medyczny. Niedawno media informowały również o incydencie z udziałem 18-latka, który groził nożem innemu lekarzowi. W Namysłowie mężczyzna zaatakował zespół ratownictwa medycznego podczas interwencji, uszkadzając ambulans.

    Środowisko lekarskie domaga się, by pracownicy ochrony zdrowia byli objęci taką samą ochroną prawną jak funkcjonariusze publiczni - policjanci czy żołnierze. W niedzielę, 4 maja, minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim, aby omówić możliwe zmiany legislacyjne.

    Pracownicy opolskiego szpitala nie kryli emocji. Uczcili pamięć swojego kolegi po fachu, wyrażając jednocześnie niepokój i apel o konkretne działania. Dla wielu z nich poniedziałkowe spotkanie nie było tylko gestem solidarności, lecz również próbą zwrócenia uwagi na realne zagrożenia, z jakimi mierzy się współczesna medycyna nie tylko w warstwie klinicznej, ale i społecznej.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-05-06 16:11:30 [192.168.32.*] id:1681402  
    neon: Napisał postów [2798], status [Szycha] Reputacja
    O Panie któryś jest na niebie Wyciągnij sprawiedliwą dłoń. Wołamy z cudzych stron do Ciebie O polski dach i polską broń.

    Nick:
    Treść:
    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia