- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1743
- Dodano: 2025-02-11 / 15:30
- Komentarzy: 9
Grzegorz Braun ukarany przez Parlament Europejski za obraźliwe wypowiedzi i zakłócenie sesji
(Fot. Grzegorz Braun/Facebook)
Europoseł Grzegorz Braun został ukarany przez Parlament Europejski za swoje kontrowersyjne wypowiedzi podczas debaty dotyczącej praw osób LGBTQI oraz za zakłócenie uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu. Kara obejmuje dwudniowe wyłączenie z obrad oraz utratę diety europosła na ten sam okres.
Podczas debaty 27 listopada 2024 r., dotyczącej węgierskiej ustawy zakazującej propagowania zmiany płci i homoseksualizmu w szkołach, Braun użył języka określonego przez PE jako "obraźliwy" i "dyskryminujący wobec osób LGBTQI". Europoseł powiedział m.in., że "sodomici" to "zaginiony proletariat rewolucji światowej" i zaapelował, by "zboczeńcy trzymali się z daleka od naszych dzieci".
Wiceprzewodnicząca Katarina Barley natychmiast upomniała Brauna, a następnie wyłączyła mu mikrofon, po czym europoseł został zmuszony do opuszczenia mównicy.
Decyzją przewodniczącej PE Roberty Metsoli Braun został pozbawiony prawa do udziału w obradach przez dwa dni, choć nadal będzie mógł brać udział w głosowaniach. Dodatkowo nie otrzyma diety dziennej, wynoszącej 350 euro za dzień pracy w Parlamencie Europejskim.
To nie jedyna kara, jaka czeka Grzegorza Brauna. Metsola zapowiedziała sankcje za zakłócenie uroczystej sesji 29 stycznia w Brukseli, poświęconej pamięci ofiar Holokaustu. W trakcie minuty ciszy Braun kilkakrotnie wykrzyknął: "Módlcie się za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie".
Za swoje zachowanie został wyprowadzony z sali przez straż parlamentarną. Możliwe dalsze sankcje obejmują zakaz reprezentowania PE na delegacjach oraz zawieszenie uczestnictwa w pracach izby na maksymalnie 60 dni.
Incydenty z udziałem Brauna wzbudziły oburzenie wśród wielu europosłów. Wielokrotnie podkreślano, że takie zachowania są niezgodne z wartościami Unii Europejskiej, w tym zasadami poszanowania praw człowieka i pamięci historycznej.
Sankcje nałożone na Grzegorza Brauna mają być wyraźnym sygnałem, że PE nie toleruje mowy nienawiści ani braku szacunku wobec ofiar historycznych tragedii.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
RobercikM: Napisał postów [192], status [starszy wyjadacz]
Powiedział o pamięci ludzi zabijanych codziennie przez IZRAEL. Jaka w tym mowa nienawiści????