- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 192
- Dodano: 2025-07-12 / 13:30
- Komentarzy: 0
Bruksela: 76 milionów euro dla regionów zniszczonych w powodzi 2024 roku
Parlament Europejski zatwierdził wypłatę środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) dla krajów dotkniętych katastrofalnymi powodziami, które nawiedziły Europę w 2024 roku. Polska otrzyma 76 milionów euro, czyli ponad 300 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na odbudowę infrastruktury, pomoc mieszkańcom i zapobieganie skutkom przyszłych klęsk żywiołowych.
Decyzja zapadła w czwartek podczas głosowania w Strasburgu. Oprócz Polski środki trafią również do: Czech (114 mln euro), Austrii (42,8 mln euro), Słowacji, Mołdawii oraz Bośni i Hercegowiny - jednak w ich przypadku pomoc będzie niższa. Łączna wartość wsparcia dla wszystkich sześciu krajów przekroczy 250 milionów euro.
Środki z Funduszu Solidarności zostaną przeznaczone m.in. na:
- naprawę dróg, mostów, szkół i obiektów użyteczności publicznej zniszczonych przez powodzie;
- tymczasowe zakwaterowanie dla poszkodowanych mieszkańców;
- działania prewencyjne mające na celu ograniczenie skutków przyszłych katastrof klimatycznych, takich jak inwestycje w zabezpieczenia przeciwpowodziowe i modernizację infrastruktury wodno-melioracyjnej.
Jak podkreślił europoseł Andrzej Halicki (KO), sprawozdawca projektu w PE:
- "Parlament po raz kolejny wspiera obywateli w potrzebie. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom tragicznych powodzi. Ponad 300 milionów złotych trafi do polskich samorządów".
Polska znalazła się w gronie trzech krajów, które otrzymają najwyższe wsparcie - zaraz po Czechach i przed Austrią. Decydujące były rozmiar szkód infrastrukturalnych oraz skala potrzeb lokalnych społeczności. W szczególności ucierpiały regiony południowo-wschodnie i centralne, gdzie intensywne opady spowodowały zalania wielu miejscowości.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało, że środki będą rozdzielane we współpracy z wojewodami i samorządami.
Priorytetem będą inwestycje w trwałą odbudowę oraz projekty zwiększające odporność na zmiany klimatyczne.
Europosłowie podczas debaty podkreślili, że skala katastrof naturalnych rośnie z roku na rok.
"Musimy zwiększyć budżet Funduszu Solidarności w kolejnych wieloletnich ramach finansowych UE. Zmiany klimatu sprawiają, że potrzebujemy sprawniejszych i lepiej finansowanych narzędzi" - mówił Halicki.
Od początku istnienia w 2002 roku FSUE udzielił pomocy w 136 przypadkach poważnych klęsk żywiołowych na terenie 24 państw członkowskich i krajów kandydujących, przekazując łącznie ponad 9,6 miliarda euro.
Źródło: Parlament Europejski, PAP, Onet, TVN24, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.