- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 277
- Dodano: 2025-07-12 / 11:00
- Komentarzy: 2
Prezydent, premier i IPN jednogłośnie potępiają słowa Grzegorza Brauna o Auschwitz
Fala zdecydowanego potępienia przetoczyła się przez polską scenę polityczną po kontrowersyjnej wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna, który w czwartek (10 lipca) na antenie Radia Wnet zakwestionował istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Słowa polityka Konfederacji spotkały się z ostrą reakcją najwyższych władz państwowych, środowisk naukowych i instytucji zajmujących się pamięcią o Holokauście.
Prezydent Andrzej Duda odniósł się do wypowiedzi Brauna w piątek, publikując oficjalne oświadczenie, w którym nie krył emocji. "Z najwyższym bólem, ale i stanowczością reaguję na słowa podważające historyczną prawdę o Zagładzie. Takim wypowiedziom w Polsce należy się tylko jedno: potępienie" - napisał prezydent.
Andrzej Duda przypomniał również postać Edwarda Mosberga - ocalałego z Holocaustu, który poświęcił życie edukacji o zbrodniach nazistowskich Niemiec i którego prezydent nazywał swoim przyjacielem. "Całym swoim życiem przypominał, jak wielką wartością jest pamięć - i jak wielką odpowiedzialnością jest strzec prawdy" - dodał.
Jeszcze w piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że sprawa zostaje przekazana do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu działającej w ramach Instytutu Pamięci Narodowej. Rzecznik komisji, prokurator Robert Janicki, potwierdził, że prokuratorzy IPN są właściwi do prowadzenia tego rodzaju postępowań na mocy ustawy o IPN.
Jak podkreślił, "czynności oczywiście w instytucie zostaną podjęte", co może oznaczać wszczęcie śledztwa ws. publicznego negowania zbrodni nazistowskich - czynu ściganego w świetle polskiego prawa.
Premier Donald Tusk określił wypowiedź Brauna jako "hańbę", apelując o zdecydowaną reakcję społeczeństwa i państwa. "Musimy zrobić wszystko, żeby nikomu na świecie Polska nie kojarzyła się z takimi ludźmi" - stwierdził szef rządu.
Jeszcze ostrzej wypowiedział się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski: "Braun wykonuje robotę, która jest dla Polski zła. Za każdym razem, jak Rosja potrzebowała Polsce zaszkodzić, to robiła tutaj jakąś antysemicką hecę". Słowa Sikorskiego wskazują na obawy o to, jak tego rodzaju wypowiedzi są wykorzystywane w kontekście międzynarodowym i geopolitycznym.
Do sprawy odniosło się również Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dyrektor placówki, dr Piotr Cywiński, napisał, że wypowiedź Brauna to nie tylko akt negacjonizmu, ale i "znieważenie pamięci ofiar obozu, a także ich rodzin". Muzeum przypomniało, że negowanie Holokaustu jest nie tylko historyczną nieuczciwością, ale także przestępstwem.
Podobne stanowisko zajął również Instytut Pamięci Narodowej, który zapewnił o zaangażowaniu w działania prawne i edukacyjne mające na celu przeciwdziałanie zakłamywaniu historii.
Wypowiedź Grzegorza Brauna otworzyła bolesny, ale konieczny temat - granic wolności słowa w kontekście prawdy historycznej i pamięci o największych zbrodniach XX wieku. Reakcje najważniejszych osób w państwie nie pozostawiają wątpliwości - Polska nie może i nie będzie tolerować prób relatywizowania Holokaustu.
Wspólne stanowisko prezydenta, premiera, rządu oraz instytucji pamięci jest jednoznacznym sygnałem: zakłamywanie historii, zwłaszcza tej najtragiczniejszej, nie znajdzie w Polsce miejsca ani społecznego, ani prawnego.
Źródło: KPRP, IPN, Muzeum Auschwitz, RMN i PAP
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2869], status [Szycha]
w auschwitz nie było komór gazowych !!!