Sprzęt, który dziś oficjalnie przekazano do użytku kosztował ponad 6 milionów złotych. 5 milionów pochodziło z budżetu Opolskiego Centrum Onkologicznego, natomiast ponad milion złotych pochodzi z dofinansowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
- Dzięki temu Versius jest już własnością naszego szpitala, a to bardzo ważne, bo to jest dostępność do usług robotycznych właściwie codziennie, bez konieczności uzgadniania terminów - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
- Tak naprawdę my używamy tego urządzenia od listopada 2022 roku, kiedy zaczęliśmy szkolenie w tym systemie, a potem wykonywaliśmy zabiegi w tzw. systemie rentalowym, czyli szpital dzięki życzliwości samorządu województwa opolskiego umożliwił nam wypożyczanie robota raz na dwa tygodnie w ciągu miesiąca, natomiast od grudnia zeszłego roku mamy ten sprzęt na własność - mówi Tomasz Sachańbiński, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Opolskiego Centrum Onkologii.
Robot sprawdza się w chirurgii nowotworów jelita grubego, chirurgii prostaty, jak również nowotworach ginekologicznych. Robot daje możliwość lekarzowi dotrzeć w niedostępne dla ludzkiej ręki miejsc.
Zabiegi systemem robotycznym również dają szansę na szybszy powrót do zdrowia.
- To przyspieszenie o jeden dzień. Ale tutaj ważne jest całe postępowanie z pacjentem. Należy go przekonać, że może chodzić, może wstawać. Tutaj duża rola pań rehabilitantek, które nastawiają odpowiednio pacjenta jeszcze przed zabiegiem - mówi Sachańbiński.
Do tej pory VERSIUS w Opolskim Centrum Onkologii sukcesywnie zoperował 151 pacjentów. Od dziś ta liczba będzie tylko rosnąć.
Opolskie Centrum Onkologii utworzyło również Centrum Szkolenia Robotycznego.
- To centrum tak naprawdę funkcjonuje już od jakiegoś czasu. W ramach przeprowadzanych przez nas zabiegów mamy podpisaną umowę z firmą produkującą takie roboty i zezwalamy zainteresowanym osobom właściwie z całej Europy i uczestniczyć w procesie powstawania takiego robota. Oprócz tego będziemy tworzyli Centrum Symulacji Robotycznej na bazie Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.