Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

  zaprasza na:

  MICKIEWICZA DWA OBLICZA - WYSTAWA

  01

  lutego

  2024

  CZWARTEK

  Minorytów 4
  77 454 80 30
  Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
  Ceny biletów

  wstęp:

  wstęp wolny

  Start imprezy

  start imprezy:

  00:00

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI

  MICKIEWICZA DWA OBLICZA
  wernisaż: 1 lutego 2024, g. 12:00
  Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

  Ekspozycja czynna do 29.02.2024

  Adam Mickiewicz był nie tylko poetą doby romantyzmu, ale również publicystą, nauczycielem, wykładowcą akademickim, działaczem emigracyjnym i wizjonerem. Badacze jego twórczości porównują go do Tyrteusza - greckiego poety, od którego imienia wywodzi się nazwa poezji patriotycznej wzywającej do walki.

  Mickiewicza dwa oblicza to literacka wystawa prezentująca najstarsze wydania ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Będzie okazja by zobaczyć tom Poezje z 1929 roku w opracowaniu Stanisława Pigonia oraz Dziady wileńsko-kowieńskie w opracowaniu Henryka Szypra z 1948 roku. Zaprezentowane zostaną również reprinty pocztówek z krakowskiej inscenizacji Dziadów z 1901 roku.

  Ponadto obejrzeć będzie można Pana Tadeusza z ilustracjami Michała Elwiro Andriollego (Lwów 1939) oraz nowsze wydania z pracami Jana Marcina Szancera, Janusza Stannego, Józefa Wilkonia czy Stanisława Masłowskiego.

  Jako ciekawostki zaprezentowane zostaną trzy nietypowe publikacje. Adam Mickiewicz: bryk bardzo niekonwencjonalny Łukasza Radeckiego, w której utwory poetyckie wieszcza po raz pierwszy możemy przeczytać prozą, Pan Tadeusz w XXI wieku Joanny Pawłowskiej, która zaproponowała w ułatwionej formie zrozumienie i przeczytanie epopei młodym odbiorcom, a także Mickiewiczowskie Dziady. Sceny dramatyczne: tak jak były grane w Teatrze Krakowskim z dnia 31 października 1901 w wydaniu Stanisława Wyspiańskiego.