- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 2882
- Dodano: 2025-05-17 / 14:30
- Komentarzy: 1
Polacy jednymi z najdłużej pracujących w UE - dane Eurostatu odnośnie czasu pracy w 2024 roku
Polska znalazła się w ścisłej czołówce krajów Unii Europejskiej, których obywatele spędzają w pracy najwięcej czasu - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. W 2024 roku przeciętny tydzień pracy w naszym kraju wynosił 38,9 godziny, co jest wynikiem znacząco wyższym od unijnej średniej, która wynosi 36 godzin.
Pod względem liczby przepracowanych godzin tygodniowo Polacy ustępują jedynie Grekom (39,8 godz.), Bułgarom (39 godz.) i minimalnie wyprzedzają Rumunów (38,8 godz.). Wynik Polski stawia nas w gronie najciężej pracujących narodów Unii Europejskiej, co może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla jakości życia, zdrowia czy produktywności.
- Tak wysoki czas pracy może wynikać z kombinacji czynników: struktury rynku pracy, popularności nadgodzin, niskiego odsetka zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin oraz społeczno-kulturowych przyzwyczajeń - komentuje dr Monika Żur, ekonomistka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Na drugim biegunie zestawienia znalazła się Holandia, gdzie tygodniowy czas pracy wyniósł zaledwie 32,1 godziny. Równie krótko pracuje się w Danii, Niemczech i Austrii - średnio 33,6 godziny tygodniowo. Te kraje charakteryzują się szerokim wykorzystaniem pracy w niepełnym wymiarze godzin oraz silnym naciskiem na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Eurostat szczegółowo przeanalizował także poszczególne sektory gospodarki. Najdłuższy tydzień pracy w 2024 roku odnotowano w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie - aż 41,5 godziny. Wysoko uplasowały się również górnictwo i wydobycie (39,1 godz.) oraz budownictwo (38,9 godz.).
Z kolei najkrótszy czas pracy przypadał na osoby zatrudnione przez gospodarstwa domowe (26,7 godz.), a także pracowników oświaty (31,9 godz.) i branży kreatywnej - sztuki, rozrywki i rekreacji (33 godz.).
Statystyki Eurostatu obejmują zarówno pracowników zatrudnionych w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin. Średnia długość tygodnia pracy w poszczególnych krajach zależy zatem nie tylko od przepisów i praktyk pracodawców, ale również od struktury zatrudnienia i kultury pracy. W Holandii, gdzie praca na część etatu jest powszechna i społecznie akceptowana, wpływa to znacząco na statystyki.
Dane o rzeczywistym czasie pracy uwzględniają dodatkowe godziny przepracowane w tygodniu, ale nie biorą pod uwagę urlopów, nieobecności ani czasu dojazdu. To oznacza, że liczby te oddają rzeczywisty obraz tego, ile czasu pracownicy poświęcają na pracę, niekoniecznie z własnej woli.
Eksperci podkreślają, że długi czas pracy nie zawsze przekłada się na wyższą efektywność. Wręcz przeciwnie - może prowadzić do wypalenia zawodowego, spadku motywacji i większej rotacji pracowników.
- Z punktu widzenia polityki społecznej i zdrowia publicznego, warto zastanowić się, czy nie nadszedł moment, by otworzyć ogólnokrajową debatę o jakości pracy i bardziej elastycznych modelach zatrudnienia - zauważa dr Żur.
Źródło: PAP
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5870], status [VIP]
Jeszcze przedłużyć wiek emerytalny i cacy.