- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1081
- Dodano: 2025-02-18 / 08:00
- Komentarzy: 0
USK w Opolu ośrodkiem kierującym na badania klinicznie dzieci i młodych dorosłych z cukrzycą
Dzięki włączeniu USK w Opolu do badania klinicznego DIAGNODE-3 pacjenci z niedawno rozpoznaną cukrzycą typu 1, w wieku od 12 do 29 lat mają możliwość skorzystania z terapii, która może wspierać zachowanie własnej produkcji insuliny.
- Możliwość kierowania naszych pacjentów na dodatkowe specjalistyczne badania i innowacyjne terapie w ramach projektów badawczych w obszarze diabetologii to pokłosie uzyskania w 2024 roku akredytacji INNODIA iVZW przez nasze ośrodki diabetologii dziecięcej i dorosłych. Kierujące ośrodkami prof. Agata Chobot i prof. Agata Bronisz zadbały o to, żeby korzystający z naszej pomocy pacjenci diabetologiczni mieli dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
INNODIA to międzynarodowe konsorcjum badawcze, które koncentruje się na pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu nowych metod leczenia cukrzycy typu 1. Organizacja zrzesza czołowe instytucje naukowe, firmy farmaceutyczne oraz organizacje pacjentów w celu opracowania innowacyjnych terapii dla osób z tą chorobą.
- Badanie DIAGNODE-3 ma na celu ocenę skuteczności terapii, która może pomóc w zachowaniu własnej produkcji insuliny u pacjentów z cukrzycą typu 1 - wyjaśnia dr hab. Agata Chobot, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału i uniwersyteckiej Kliniki Pediatrii. - Do badania dołączyliśmy w grudniu ub.r. i mamy już zidentyfikowanych pierwszych niepełnoletnich pacjentów, którzy spełniają wstępne kryteria udziału w tym projekcie.
Pacjenci w wieku 12-18 lat są kwalifikowani przez zespół Oddziału Pediatrii, 18-29 lat - przez zespół Pododdziału Diabetologii. Podstawowym warunkiem dołączenia do programu jest cukrzyca typu 1, zdiagnozowana w ciągu ostatnich 6 miesięcy i obecność przeciwciał anty-GAD (istotny marker w diagnostyce tego typu cukrzycy).
- Autorzy badania chcą sprawdzić, czy podany lek pomoże zachować czynność komórek beta trzustki. Obserwacje medyczne, poparte badaniami naukowymi, dowodzą, że u osób z cukrzycą, których organizm nadal samodzielnie wytwarza insulinę, występuje mniej problemów związanych z wysokim poziomem cukru we krwi i mniej długoterminowych powikłań. Jeśli sprawdzana terapia okaże się skuteczna, może przyczynić się do istotnej poprawy wyrównania glikemii przy mniejszym zapotrzebowaniu na insulinę, co przekłada się na stabilny przebieg choroby i poprawę komfortu życia pacjentów - komentuje dr hab. Agata Bronisz, prof. UO, kierownik Pododdziału Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii.
- Jako ośrodek rekrutacyjny dla badania DIAGNODE-3 zajmujemy się wstępną kwalifikacją pacjentów. Osoby spełniające kryteria i chcące wziąć udział w projekcie kierujemy do odpowiedniego ośrodka, w którym wykonywane jest badanie genetyczne HLA (ostatni etap kwalifikacji) i w którym podawany jest lek. Pacjenci pediatryczni są kierowani do Rzeszowa, a dorośli - do Krakowa - informuje Angelika Żurawska, koordynator badań klinicznych z Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych naszego szpitala, wchodzącego w skład Centrum Naukowo-Badawczego.
- Kiedy w 2022 roku uruchamialiśmy przy szpitalu Centrum Naukowo-Badawcze, chcieliśmy, żeby mieszkańcy województwa opolskiego uzyskali szersze możliwości terapeutyczne. I to się właśnie dzieje. Projekt dla pacjentów diabetologicznych jest jednym z blisko 40, w których obecnie uczestniczy nasz ośrodek. Województwo opolskie pojawiło się na polskiej mapie badań klinicznych w obszarze medycyny, co bardzo cieszy - kontynuuje dyrektor generalny Dariusz Madera.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.