• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1388
  • Dodano: 2024-04-24 / 09:09
  • Komentarzy: 4

  Gdzie Polacy jedzą śniadania? O jakich porach? Co najchętniej trafia na nasze talerze?

  (Fot. Mat. prasowe)

  Mówią o nim - najważniejszy posiłek, wg wielu specjalistów - odgrywa kluczową rolę nie tylko w dostarczaniu energii na początek dnia, ale także w kształtowaniu nawyków żywieniowych i zdrowego trybu życia. O czym mowa?

  Śniadanie! 24 kwietnia przypada Europejski Dzień Śniadania. Z tej okazji Agencja Streetcom przygotowała raport "Śniadania Polaków". Gdzie Polacy jedzą śniadania?, O jakich porach?, Co najchętniej trafia na nasze talerze?, czy jemy drugie śniadania i co dajemy dzieciom do szkoły do zjedzenia? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedzi w poniższym materiale.

  Gdzie jemy śniadania?

  64% badanych pracujących poza domem śniadania spożywa w pracy. 28% je te śniadania w domu przed wyjściem do pracy. Zaledwie 3% spożywa je w restauracji/piekarni/barze. 1% w ogóle nie je śniadań.

  Praca zdalna lub dzień wolny = śniadanie w domu

  Niemalże wszyscy, którzy pracują zdalnie, jedzą śniadania w domu (98%). Podobnie sytuacja wygląda w dni wolne od pracy: 93% spożywa je w domu, a 7% w restauracji/piekarni/barze.

  W jakich godzinach jemy nasz pierwszy posiłek?
  Najpowszechniejsze godziny śniadań w dniach pracujących to między 7 - 9 (50% badanych wybrała ten przedział). 1/3 spożywa śniadania później, tzn. między 9 -11. Jest też niewielka grupa porannych konsumentów - 1/5 zjada pierwszy posiłek między 5 a 7 rano.
  W dni wolne od pracy akcent przesuwa się na godziny późniejsze. Połowa z nas nadal spożywa śniadanie również między 7 a 9, ale wzrasta liczba osób, które zabierają się do śniadania między 9 a 11.

  Gdzie i kiedy niepracujący spożywają śniadania?
  Badani, którzy nie pracują obecnie zawodowo, śniadania jedzą w domu (98%) w godzinach między 7 a 9 (53%) lub nieco rzadziej o późniejszej porze, czyli między 9 a 11. Wyniki nie są znacząco odmienne od danych, które dotyczą osób pracujących zawodowo. Można to łatwo wyjaśnić faktem, że brak pracy zawodowej nie oznacza braku obowiązków. A to właśnie obowiązki wymuszają pewien dobowy rytm pór spania, spożywania posiłków itp.

  Kanapki górą
  Na śniadanie najczęściej spożywamy to, co można szybko i łatwo przygotować, czyli kanapki. Wybiera je 8 na 10 badanych. Na drugim miejscu pojawi się jajecznica, która jest pożywnym i ciepłym daniem na start dnia. Kolejno pod względem popularności są parówki i tosty.

  Drugie śniadania są niewiele mniej popularne niż pierwsze.
  86% badanych spożywa drugie śniadanie, choć jedynie połowa spożywa je codziennie lub prawie codziennie. 43% przyznaje, że owszem jada drugie śniadania, ale czasami. 14% nie spożywa w ogóle takiego posiłku.

  Co jedzą dzieci w szkole na drugie śniadanie i pomiędzy posiłkami?

  83% rodziców przygotowuje posiłki swoim dzieciom do szkoły.
  Najczęściej są to owoce (80% wskazań), proste kanapki z 1-3 składnikami (70%) i musy owocowe (60%). ¼ dzieci zabiera też do szkoły batony, ciastka i słodkie bułki.

  Idealne śniadanie
  W badaniu Streetcom Poland zadano też pytanie o to jak wyglądałoby idealne śniadanie gdybyśmy nie mieli ograniczeń czasowych i finansowych.

  Większość wypowiedzi łączą 4 cechy: ciepłe, urozmaicone, zdrowe i sycące. Dlatego często pojawiają się omlety, jajecznice, naleśniki, pankejki, owsianki, kiełbaski, owoce, warzywa (niekoniecznie te klasyczne jak pomidor czy ogórek, ale na przykład pożywne awokado). Zamiast klasycznej kajzerki czy chleba pojawiają się bajgle, bagietki i rogaliki. Jeśli jajecznica czy omlet to nie z samych jajek, ale z dodatkami np. boczek, kiełbasa, warzywa. Do śniadania mile widziany byłby mały deser w postaci oryginalnie podanych owoców czy ciasta. Do tego smaczna kawa czy herbata z dodatkami albo świeżo wyciskany sok z owoców.

  "Idealnym śniadaniem dla mnie byłby bajgiel razowy z puszystym serkiem śmietankowym, łososiem, pomidorami i sałatą lub ten sam bajgiel w towarzystwie jajka sadzonego (koniecznie z półpłynnym żółtkiem!), awokado, pomidora i papryki. Do tego filiżanka ulubionej kawy lub herbaty."

  "Byłoby to śniadanie złożone z produktów z różnych krajów świata. Egzotyczne owoce, jogurty ajrany bałkańskie, przepyszne wędliny i sery z Włoch i Hiszpanii. Pyszny polski chleb na zakwasie. Zdrowe jaja przepiórcze. Wędzone ryby: łosoś, tuńczyk, halibut. A na zakończenie francuskie croissanty z nadzieniem pistacjowym. Tak by móc wszystkiego skosztować."

  "Idealne śniadanie to zrównoważona kombinacja pożywnych składników, która dostarcza energii na cały dzień. Może to być np. jajecznica z warzywami, pełnoziarnisty chleb z awokado i pomidorem, jogurt naturalny z owocami i orzechami, lub płatki owsiane z mlekiem i dodatkiem świeżych jagód. Ważne jest, aby zawierało białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone i witaminy/minerały."

  "Idealne śniadanie dla mnie to świeżo wypieczony chleb razowy z masłem i dżemem truskawkowym, kawa z mlekiem oraz miseczka świeżych owoców: malin, jagód, kiwi i mango. Dodatkowo, omlet z szynką, serem żółtym, pomidorami i szpinakiem byłby doskonałym uzupełnieniem."

  A Ty co jesz najczęściej na śniadanie?  Badanie zrealizowane przez Agencję Streetcom Poland w dniach 10 - 16.04.2024 r. techniką CAWI na grupie Polaków w wieku 18-65 lat. N = 6488
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-04-24 10:58:07 [147.161.234.*] id:1672224  
  dontomasso: Napisał postów [4269], status [VIP] Reputacja
  sniadanie tomata, obiad pomidorowa, kolacja tomata a w nocy c9ul9k jak szmata

  Nick:
  Treść:
  2024-04-24 10:56:58 [147.161.234.*] id:1672222  
  dontomasso: Napisał postów [4269], status [VIP] Reputacja
  sniadanie miska ryzu, obiad miska ryzu, kolacja miska ryzu

  Nick:
  Treść:
  2024-04-24 09:33:19 [217.173.193.*] id:1672218  
  24mikol: Napisał postów [1365], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  I tradycyjnie nie wiadomo kto wykonał badania, na jakiej grupie, w jakim czasie. Bo na rynku jest "Streetcom" agencja marketingową, która współpracując z różnymi markami organizuje dla nich kampanie reklamowe. Więc taka "sensacja" jest dobra najwyżej dla prowadzących tv śniadaniową.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2024-04-24 09:34:32 [217.173.193.*] id:1672220  
  24mikol: Napisał postów [1365], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Przepraszam, jest dopisek na dole. Biję się w pierś