• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1131
    • Dodano: 2025-04-20 / 14:52
    • Komentarzy: 2

    Od Wigilii Paschalnej aż po śniadanie wielkanocne, każdy element ma swoje znaczenie i tradycję

    (Fot. Pixabay)

    Wielkanoc jest uznawana za najstarsze i najważniejsze święto w chrześcijaństwie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To wydarzenie stanowi fundament wiary chrześcijańskiej i jest kulminacją całego roku liturgicznego.

    Wigilia Paschalna - początek świętowania

    Liturgia Wielkiej Nocy rozpoczyna się po zmroku w Wielką Sobotę. Wigilia Paschalna składa się z kilku części. Pierwsza z nich to Liturgia Światła, podczas której zapala się poświęcony ogień i od niego Paschał - świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Chrystusa. Od Paschału zapalane są świece wiernych, rozświetlając stopniowo cały kościół.

    Następnie odczytywana jest Liturgia Słowa, która tradycyjnie obejmuje siedem czytań ze Starego Testamentu i dwa z Nowego, przedstawiające historię zbawienia - od stworzenia świata po Zmartwychwstanie Jezusa. Kolejnym ważnym momentem jest Liturgia Chrzcielna - poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Wierni często zabierają wodę święconą do domów. Całość kończy Liturgia Eucharystyczna, podczas której kapłan i diakon noszą białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i czystość.

    Rezurekcja - procesja i Msza Święta

    Rezurekcja to uroczysta procesja i Msza Święta, ogłaszająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Może odbywać się w nocy po Wigilii Paschalnej lub rano w Niedzielę Wielkanocną, zazwyczaj o godzinie 6:00. Podczas procesji niesione są: figura Zmartwychwstałego Jezusa, monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż ozdobiony czerwoną stułą. Wierni śpiewają pieśni wielkanocne, takie jak "Zmartwychwstał z grobu Pan, Alleluja", a procesja może obejść kościół raz lub trzykrotnie, w zależności od lokalnej tradycji.

    Błogosławieństwo Urbi et Orbi

    W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek udziela błogosławieństwa "Urbi et Orbi" ("Miastu i Światu") z loggii Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Jest to tradycyjne orędzie, w którym papież dzieli się refleksją na temat aktualnych wydarzeń i udziela błogosławieństwa wiernym na całym świecie. W przypadku, gdy papież nie może osobiście przewodniczyć ceremonii, błogosławieństwa udziela wyznaczony kardynał.

    Śniadanie wielkanocne - tradycje kulinarne

    Po liturgicznych obchodach Wielkanocy, wierni gromadzą się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym. Tradycyjnie rozpoczyna się ono modlitwą i dzieleniem się poświęconym jajkiem, symbolem nowego życia. Na stole pojawiają się potrawy takie jak żurek z białą kiełbasą, wędliny, chrzan, pieczywo oraz słodkości, w tym mazurki i babki wielkanocne.

    Wielkanoc łączy głębokie przeżycia duchowe z radością wspólnotowego świętowania, stanowiąc kulminację chrześcijańskiego roku liturgicznego.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-04-20 22:15:24 [192.168.32.*] id:1681033  
    Gaz: Napisał postów [5866], status [VIP] Reputacja
    Mam jedno jajko strusie na całe święta

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2025-04-21 08:25:20 [192.168.32.*] id:1681036  
    chrząszcz: Napisał postów [5514], status [VIP] Reputacja
    tak trzymać, jak będziesz dziobać po małym kawałku to do grudnia starczy