• Wyświetleń: 2170
    • Dodano: 2023-09-23 / 13:35
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Wypalenie zawodowe, czy nas dotyczy i jak sobie z tym poradzić? WYWIAD

    Poruszamy ważny temat, który dotyka wiele osób na różnych etapach życia zawodowego - wypalenie. Rozmawiamy z dr Elżbietą Lisowską, ekspertką, która niedawno otworzyła Gabinet Psychologiczny ze specjalizacją w Wypaleniu Zawodowym w Opolu. Dowiemy się więcej o tym zjawisku, jego objawach, a także o tym, w jaki sposób rozpoznać czy problem nas dotyczy.

    Zapraszamy do lektury, ponieważ ta rozmowa może pomóc zrozumieć, jak wypalenie zawodowe wpływa na nasze życie i jak możemy sobie z nim radzić.

    Pani dr, niedawno otworzyła Pani w Opolu Gabinet Psychologiczny ze specjalizacją Wypalenie Zawodowe. Skąd pomysł na gabinet z taką specjalizację ?

    Od wielu lat naukowo zajmuję się wypaleniem zawodowym, to był też temat mojej pracy doktorskiej na Uniwersytecie Wrocławskim . W swojej 16 letniej pracy akademickiej (jestem stałym współpracownikiem Uniwersytetu SWPS) nadzorowałam dziesiątki badań wypalenia zawodowego w różnych grupach zawodowych i w różnych kontekstach, więc zaplecze mam. Nade wszystko jednak, do otwarcia gabinetu z tą specjalizacją skłoniły mnie wyniki moich ponad 20 letnich badań pokazujące skalę zjawiska w Polsce, a jest ona niepokojąco duża. Tylko 18-20% osób pracujących nie ma symptomów wypalenia, 15-18 % jest w mocno zaawansowanym stadium, pozostali są już w tym wyniszczającym procesie na etapie w którym na szczęście jest szansa na wyjście z niego. I tu zaczyna się moja rola w gabinecie.

    Jakie objawy powinny zaniepokoić i być impulsem do wizyty w Pani gabinecie?

    Jest ich wiele na kilku płaszczyznach i w kilku sferach życia, ale nie są na tyle specyficzne, aby można łatwo odróżnić wypalenie od innych jednostek chorobowych. I to jest problem, bo łatwo wtedy pomylić je np. z depresją. Ważnym symptomem jest zmęczenie, które nie chce minąć, bez względu na ilość prób odpoczynku do czego też w dużej mierze przyczynia się problem ze snem. To powinno być ważnym sygnałem. Osoba wypalająca się popada w nastroje depresyjne, często jest rozdrażniona, upośledzone są funkcje poznawcze, co przekłada się na gorszą jakość pracy. Brak satysfakcji z pracy może prowadzić do wycofywania się z niej, sięganiu po używki ,szukaniu winnych, podejrzliwości i do złych relacji interpersonalnych także poza miejscem pracy. Długa lista różnych chorób dopełnia ten smutny obraz.

    Jeśli zatem zauważamy u siebie symptomy dotychczas nie występujące, jak np. dojmujące poczucie zmęczenia, problemy ze snem, nadużywanie alkoholu/leków, choroby bez rozpoznawalnych przyczyn, trudności w relaksowaniu się, obniżony nastrój, niechęć i opór przed codziennym wyjściem do pracy, rosnące poczucie niekompetencji w pracy, łatwiejsze wpadanie w irytację lub złość na członków rodziny i przedmiotowe traktowanie innych -może to być powodem do niepokoju i koniecznością udania się do gabinetu. Symptomów może być dużo więcej, ale już kilka z nich może świadczyć o tym, że weszliśmy w proces wypalenia. Im wcześniej sięgniemy po pomoc, tym większa szansa na poradzenie sobie.

    Co zrobić gdy już zdiagnozujemy wypalenie? Jak sobie z nim poradzić?

    Jeśli zdiagnozuję wypalenie u osoby, która podjęła decyzję by sobie pomóc i przyszła do mojego gabinetu, to jest już duży krok w dobrym kierunku.
    Drugi krok to odnaleźć przyczyny, które doprowadziły to tej trudnej sytuacji i w tym pomogę podczas sesji w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. To trzeba "przepracować" i odnaleźć zasoby, które będą w tej sytuacji przydatne.

    Co powinniśmy robić by nie dopuszczać do rozwoju wypalenia?

    Chcemy być spełnieni w pracy, więc często zatracamy się w niej tak bardzo, aby sukces osiągnąć mimo wszystko. To może być pułapką, bo tym samym zaniedbujemy inne sfery i kiedy w pracy przychodzi kryzys, nie mamy się do czego odwołać, zwłaszcza, że nasze zasoby zostały już mocno uszczuplone, więc jesteśmy osłabieni. Higiena życia, równowaga, umiejętne radzenie sobie z problemami to z pewnością dobra droga aby nie dać się wypaleniu. Jeśli nie radzimy sobie z trudnościami w pracy, sięgnijmy po pomoc specjalisty w gabinecie. Zapraszam.

    Gabinet Psychologiczny ze specjalizacją Wypalenie Zawodowe
    Opole, ul.Horoszkiewicza 6 (Błękitna Wstęga) lokal C-108 tel. 505 00 16 00

    Artykuł sponsorowany

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".