• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2698
    • Dodano: 2023-04-30 / 08:00
    • Komentarzy: 2

    Zmiany w urlopach. Teraz łatwiej ma być pracującym rodzicom

    (Fot. iStock)

    To przepisy ważne dla 13 milionów pracowników w Polsce. Dziś wchodzi w życie zmieniony Kodeks pracy. W dużej mierze chodzi o urlopy.

    Ta zmiana była zapowiadana od dawna i jest częścią maratonu prawnego, który modyfikuje przepisy i poprawia pozycję pracownika. Generalnie rząd stawia na przyznanie przywilejów pracującym rodzicom. Zmiany mają doprowadzić do tego, że będą mieli więcej czasu dla rodziny, a ich sytuacja zawodowa będzie pewniejsza.
    Znowelizowany Kodeks pracy wchodzi w życie dziś - w środę 26 kwietnia.

    Urlop na bliskich

    Od teraz pracownicy mogą korzystać z urlopu opiekuńczego, który jest udzielany w celu zapewnienia wsparcia członkowi rodziny. Nie tylko dzieciom, ale także rodzicom lub małżonkom. Warunkiem jednak jest to, że opiekujący się i zaopiekowany mieszkają razem. Co roku zatrudnionemu przysługuje 5 dni takiego urlopu.
    Jest on jednak bezpłatny. Żeby z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek najpóźniej w dniu poprzedzającym wolne.

    Siła wyższa

    Można także skorzystać ze zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. To np. wypadek dziecka, nagła choroba osoby bliskiej. W tym przypadku czas zwolnienia jest płatny, ale w wysokości połowy przysługującego wynagrodzenia.

    Z takiego rozwiązania można skorzystać 2 dni w roku.

    Więcej przerw

    Do tej pory każdy pracownik miał prawo do jednej w ciągu dnia przerwy w pracy. Mogła trwać 15 minut. Teraz - jeżeli dzień pracy trwa 6 godzin - jest tak samo. Jednak gdy pracuje się więcej niż 9 godzin, to przysługuje kolejna przerwa. Z kolei gdy dniówka przekracza 16 godzin, to są to trzy 15-minutowe przerwy.

    Urlopy rodzicielskie

    Od teraz urlop rodzicielski wydłuża się z 32 do 41 tygodni. Co ważne, nie dotyczy to tylko osób, które zyskały prawo do urlopu rodzicielskiego dopiero teraz, ale także tych, którzy prawo do niego zyskali od 2 sierpnia 2022 r.
    Dziewięć tygodni urlopu przysługuje każdemu z rodziców, ale jeśli ze swoich 9 tygodni nie skorzysta ojciec dziecka, to nie przejdą one automatycznie na matkę.

    Zasiłki macierzyńskie

    Długość urlopu rodzicielskiego wpływa na zasiłek macierzyński. Za cały urlop przysługuje świadczenie w wysokości 70 proc. pensji. Dotychczas było to 100 proc. przez 6 tygodni i 60 proc. w kolejnych.

    Jednak gdy matka z góry zdecyduje się na wykorzystanie pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i przysługującego rodzicielskiego to za cały ten czas będzie dostawała zasiłek w wysokości 81,5 proc. pensji.

    Urlop ojcowski

    Mężczyźni mają prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, który jest płatny w 100 proc. Do tej pory mogli go wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Obecnie jest to tylko jeden rok.

    Nadgodziny

    Pracownik wychowujący dziecko do 8 roku życia ma nowe prawa, a pracodawca nie może bez jego zgody:

    zatrudniać go w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej,

    obejmować systemem przerywanego czasu pracy (z maksymalnie 5-godzinną przerwą w trakcie doby), delegować poza stałe miejsce pracy.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-04-30 21:58:55 [80.49.159.*] id:1659388  
    Gaz: Napisał postów [5449], status [VIP] Reputacja
    Jak ktoś niema dzieci to powinien płacić bykowe.

    Nick:
    Treść:
    2023-04-30 13:38:18 [194.29.183.*] id:1659382  
    Barti: Napisał postów [355], status [pismak] Reputacja
    A dla tych, którzy nie są rodzicami i nie mają dzieci? Jak zwykle figa z makiem! Ot, cały PiS... :-/

    Nick:
    Treść: