• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1272
    • Dodano: 2023-02-04 / 09:34
    • Komentarzy: 1

    Kiedy szklaną butelkę będzie można oddać do sklepu? Handel szybszy niż ministerstwo

    (Fot. iStock)

    Właściwie wszystko jest już gotowe, ale nadal nie wiadomo, kiedy w Polsce zacznie działać system kaucyjny. Tymczasem sklepy przyjmują szklane butelki na własną rękę i zawstydzają rządzących.

    System kaucyjny - mowa jest o nim od bardzo dawna. Już w czerwcu 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiadało, że kończy prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Minister Jacek Ozdoba przedstawił wtedy jego założenia, ale trzeba było jeszcze długo czekać, żeby poznać finalne szczegóły.

    Paragon będzie niepotrzebny

    Rząd chce m.in., żeby do sklepów było można oddawać opakowania po napojach. I bez znaczenia ma być to, czy napój został kupiony w konkretnym sklepie i czy klient ma dowód zakupu. Za butelkę lub puszkę ma otrzymać pieniądze.

    Po pierwsze ustalono, że systemem kaucyjnym będą objęte butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki wielorazowe szklane do 1,5 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Systemem nie będą objęte jednorazowe butelki szklane, ponieważ objęte są one opłatą produktową.

    System nie obejmie także metalowych puszek ani opakowań kartonowych do napojów.

    Konsument nie będzie musiał okazywać paragonu, żeby wykazać, że produkt został kupiony w tej właśnie placówce, w której zwraca opakowanie.

    W projekcie została zwiększona powierzchnia sklepów, których ma dotyczyć system kaucyjny. Miały nim zostać objęte placówki o powierzchni od 100 mkw., ale teraz proponuje się już 200 mkw.

    - Dodatkowo do systemu zostaną włączone szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l. Zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska tzw. małpkami - przekonywał na jednej z konferencji prasowej Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

    Czy system będzie działał w każdym sklepie?

    Nie. Po pierwsze, placówki handlowe przyjmą ten rodzaj opakowań, jakie mają w swojej ofercie. Po drugie, w systemie będą jedynie sklepy o wielkości od 200 mkw. Mniejsze mogą wejść w recykling dobrowolnie.

    Ile pieniędzy dostaniemy za puszkę, a ile za butelkę? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi. Stawki zostaną podane w rozporządzeniu.

    Jak sprawa ma się teraz?

    Nadal kiepsko. O to właśnie zapytali posłowie Jakub Rutnicki, Tomasz Piotr Nowak i Maria Małgorzata Janyska. W odpowiedzi na interpelacje Ozdoba odpowiedział, że system kaucyjny będzie bezparagonowy.

    "Należy jednak podkreślić, że użytkownik końcowy będzie mógł oddać opakowanie lub odpad opakowaniowy powstały z opakowania objętego systemem kaucyjnym w dowolnej jednostce handlowej, która przystąpi do systemu kaucyjnego w pełnym zakresie - niezależnie od miejsca, w którym dokonał zakupu danego produktu" - odpisał wiceminister.

    Dodał, że projekt ustawy o systemie kaucyjnym zostanie "w najbliższym czasie" przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

    Czyli kiedy? Konkretów brak.

    Sklepy działają na własną rękę

    Tymczasem coraz więcej sklepów działa w tej materii na własną rękę. Sieć Żabka ma swoją akcję, w której przyjmuje szklane butelki. W innych marketach są montowane automaty na butelki. Carreforur chwali się, że przyjął już 10 mln butelek.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-02-04 10:56:01 [178.252.17.*] id:1656091  
    PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP] Reputacja
    Jak na razie system nawet w butelkomatach nie działa.

    Nick:
    Treść: