• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2296
    • Dodano: 2022-02-01 / 14:26
    • Komentarzy: 0

    Urlopy i zwolnienia po nowemu. Kto zyska, kto straci?

    Dodatkowe urlopy rodzicielski i opiekuńczy, trudniejsze zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony. To tylko niektóre zmiany, które znajdą się w znowelizowanym Kodeksie pracy. Wymusiły je wytyczne Unii Europejskiej.

    Polska musi przyjąć projekt nowelizacji Kodeksu pracy, żeby przystosować obowiązujące u nas przepisy do unijnych dyrektyw. W nowej wersji ustawy - jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - znajdziemy zmiany, które pracowników zadowolą, ale jednocześnie staną się dodatkowym obciążeniem dla pracodawców.
    Co ma się zmienić?

    Przede wszystkim wprowadzony zostanie dodatkowy, 9-tygodniowy urlop rodzicielski (płatny w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru). To informacja istotna z punktu widzenia ojców, bo ten urlop zostanie przyznany jedynie mężczyznom. Niewykorzystanego nie będzie można przekazać matce - po prostu przepadnie. Skrócony zostanie jednak z 24 na 12 miesiące okres, w którym możliwe będzie wykorzystanie urlopu ojcowskiego.
    Średnia, miesięczna kwota wypłacana za urlop macierzyński i rodzicielski wyniesie 81,5 proc. wynagrodzenia (obecnie jest 80 proc.).

    Kolejna zmiana. Osoby zatrudnione zyskają dodatkowy 5-dniowy bezpłatny urlop opiekuńczy do wykorzystania na opiekę nad zależnym członkiem rodziny (np. dziadkiem). W nagłych wypadkach pracownicy zyskają również możliwość skorzystania z dwóch dodatkowych dni wolnego, za które otrzymają połowę pensji.

    Największą zmianą z perspektywy przedsiębiorców będzie konieczność uzasadnienia wypowiedzenia umów o pracę na czas określony (obecnie obowiązek ten nakładany jest jedynie w przypadku umów bezterminowych). Przed wypowiedzeniem umowy pracodawca będzie również zobowiązany do skonsultowania tej decyzji z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym.
    Obecnie pracownik, który uzna zwolnienie z pracy za bezpodstawne, może przed sądem ubiegać się odszkodowanie. Po zmianach pojawi się również możliwość ubiegania się o przywrócenie na stanowisko.

    Na wdrożenie tych zmian Polska ma czas do sierpnia tego roku.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".