- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1833
- Dodano: 2025-07-22 / 09:36
- Komentarzy: 6
Podwyżka składki emerytalnej dla bezdzietnych i rodziców jedynaków. Oto szczegóły
Petycja zakładająca radykalne podniesienie składek emerytalnych dla osób bezdzietnych i rodziców jedynaków ma zostać rozpatrzona przez sejmową komisję we wtorek, 22 lipca. Biuro Ekspertyz jednoznacznie rekomenduje jej odrzucenie.
Złożona 17 lutego 2025 roku petycja obywatelska dotyczy zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Autor proponuje, by osoby, które ukończyły 30 lat i nie posiadają dzieci, płaciły podwójną składkę emerytalną. Rodzice jedynaków mieliby być objęci podwyżką o 50 proc. Przewidziano wyjątki: osoby, które udokumentują bezpłodność, lub rodzice, których dziecko zmarło, nie byliby objęci podwyżkami.
Autor petycji twierdzi, że osoby bezdzietne "nie przyczyniają się do przyszłego wzrostu liczby podatników i składkowiczów" i tym samym "w sposób naturalny obciążają system", nie zapewniając równowagi w systemie emerytalnym. Jego zdaniem wprowadzenie wyższych składek mogłoby przynieść budżetowi ZUS nawet kilkadziesiąt miliardów złotych dodatkowych wpływów rocznie i jednocześnie zachęcić Polaków do posiadania większej liczby dzieci.
W uzasadnieniu podkreślono również znaczenie zasady zastępowalności pokoleń, na której opiera się obecny system emerytalny. Jak czytamy, "poprawa demografii jest kluczowa dla stabilności systemu emerytalnego opartego na solidarności międzypokoleniowej".
Wnioskodawca zwraca także uwagę na aspekt sprawiedliwości społecznej - według niego osoby wychowujące więcej niż jedno dziecko ponoszą realne koszty związane z edukacją i opieką, co w przyszłości wspiera finansowanie emerytur. W przeciwieństwie do nich osoby bezdzietne i rodziny z jednym dzieckiem "mogłyby partycypować w systemie w sposób bardziej sprawiedliwy".
Negatywne stanowisko wobec projektu zajęło Sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Eksperci podkreślają, że osoby bezdzietne już dziś regularnie płacą składki i wypełniają swoje obowiązki wobec systemu. "Uwzględnianie długoterminowych konsekwencji nieposiadania dzieci przez konkretnego ubezpieczonego w określonym wieku wydaje się wykraczać poza ramy umowy międzypokoleniowej" - wskazano w opinii. Dodatkowo projekt budzi wątpliwości konstytucyjne, w tym w zakresie zasady równości obywateli.
Obecna składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia i jest dzielona po równo między pracownika i pracodawcę. Nie zależy ona od sytuacji rodzinnej ubezpieczonego, lecz wyłącznie od osiąganych dochodów.
Posiedzenie sejmowej komisji w tej sprawie zaplanowano na 22 lipca.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
kamyk17: Napisał postów [401], status [pismak]
Ciekawy jestem co o tym myślą osoby LGBT, które z oczywistych względów w większości są bezdzietne a których uśmiechnięta koalicja tak hołubi. Czy przypadkiem nie jest to przejaw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną? /