• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 592
    • Dodano: 2025-05-18 / 09:46
    • Komentarzy: 0

    PKW: Początek głosowania bez żadnych incydentów - wszystkie lokale otwarte punktualnie

    Wybory Prezydenta RP rozpoczęły się zgodnie z planem - wszystkie lokale wyborcze otwarto o godzinie 7:00, bez żadnych zakłóceń ani opóźnień, poinformował Przewodniczący Sylwester Marciniak.

    Przewodniczący poinformował w niedzielny poranek, że głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych na terenie kraju. - Początek głosowania o godzinie siódmej odbył się bez żadnych incydentów. Żadna z okręgowych komisji wyborczych nie zgłosiła informacji, by jakiś lokal nie został otwarty o czasie - powiedział Marciniak.

    Głosowanie w Polsce potrwa do godziny 21:00 bez przerwy. Równolegle trwa głosowanie za granicą - tam również odbywa się ono w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego. Tam, gdzie z powodu różnicy czasu głosowanie musiałoby zakończyć się po zakończeniu głosowania w kraju, przeprowadza się je dzień wcześniej.

    PKW podała, że łączna liczba stałych obwodów głosowania w kraju wynosi 29 815, a tzw. obwodów odrębnych - 1812. Wśród nich znajdują się m.in. szpitale (932), domy pomocy społecznej (703), zakłady karne (80) oraz areszty śledcze (42). Za granicą uruchomiono 511 komisji wyborczych, a na polskich statkach morskich - 5.

    W niektórych placówkach, jak domy pomocy społecznej czy szpitale, głosowanie rozpoczęło się później. - 36 obwodowych komisji w Gdańsku podjęło uchwały o późniejszym rozpoczęciu głosowania, najczęściej o godzinie 10. Taka możliwość wynika z przepisów kodeksu wyborczego - dodał Marciniak.

    PKW odnotowała kilka przypadków zgłoszeń dotyczących wyglądu kart do głosowania. W Tarnowie wyborcy zawiadomili policję, podejrzewając fałszerstwo kart z ściętym rogiem. - Ścięcie prawego górnego rogu to element ułatwiający korzystanie z nakładek w alfabecie Braille'a i nie świadczy o żadnym fałszerstwie - wyjaśnił.

    Choć obserwatorzy społeczni i międzynarodowi nie pojawili się w lokalach w pierwszych godzinach głosowania, na miejscu obecni byli mężowie zaufania i ankieterzy. W kilku przypadkach doszło do konieczności odwołania członków komisji z powodu choroby lub rezygnacji, co jednak - jak podkreślono - nie miało wpływu na przebieg wyborów.

    Według meldunku przekazanego przez PKW, doszło do trzech przestępstw związanych z procesem wyborczym oraz do 119 wykroczeń - z czego 63 dotyczyły przepisów kodeksu wykroczeń, a 56 przepisów kodeksu wyborczego. Najczęściej były to naruszenia ciszy wyborczej, głównie w internecie.

    - Póki co otrzymaliśmy bardzo ogólny meldunek terminowy, czyli liczby bez szczegółów. Natomiast można powiedzieć, że tak jak wspominałem, kwestia naruszenia ciszy wyborczej wynikająca z przepisów kodeksu wyborczego, dotyczy informacji, że ukazały się w internecie informacje, żeby zachęcić do głosowania na określonego kandydata. I to wymaga jednak czasu, żeby ewentualnie ściśle określić, czy w ogóle doszło, czy jest to taka informacja bezzasadna. Natomiast jeżeli chodzi o przestępstwa, to mam tutaj jedną póki co informację, że postępowanie w kierunku artykułu 268a Kodeksu Karnego prowadzi się, albowiem uzyskano informację, iż na telebimach wyświetlane są spoty wyborcze jednego z kandydatów.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    UWAGA!

    W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej lub wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów może zostać uznana za naruszenie przepisów ordynacji wyborczej oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny w wysokości do 1 000 000 zł.

    Podstawa prawna:
    (Art. 76b, 76c i 77 Ustawy o wyborze prezydenta RP)

    W okresie ciszy wyborczej wpisy mogą być publikowane z opóźnieniem.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".