- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 592
- Dodano: 2025-05-18 / 09:46
- Komentarzy: 0
PKW: Początek głosowania bez żadnych incydentów - wszystkie lokale otwarte punktualnie
Wybory Prezydenta RP rozpoczęły się zgodnie z planem - wszystkie lokale wyborcze otwarto o godzinie 7:00, bez żadnych zakłóceń ani opóźnień, poinformował Przewodniczący Sylwester Marciniak.
Przewodniczący poinformował w niedzielny poranek, że głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych na terenie kraju. - Początek głosowania o godzinie siódmej odbył się bez żadnych incydentów. Żadna z okręgowych komisji wyborczych nie zgłosiła informacji, by jakiś lokal nie został otwarty o czasie - powiedział Marciniak.
Głosowanie w Polsce potrwa do godziny 21:00 bez przerwy. Równolegle trwa głosowanie za granicą - tam również odbywa się ono w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego. Tam, gdzie z powodu różnicy czasu głosowanie musiałoby zakończyć się po zakończeniu głosowania w kraju, przeprowadza się je dzień wcześniej.
PKW podała, że łączna liczba stałych obwodów głosowania w kraju wynosi 29 815, a tzw. obwodów odrębnych - 1812. Wśród nich znajdują się m.in. szpitale (932), domy pomocy społecznej (703), zakłady karne (80) oraz areszty śledcze (42). Za granicą uruchomiono 511 komisji wyborczych, a na polskich statkach morskich - 5.
W niektórych placówkach, jak domy pomocy społecznej czy szpitale, głosowanie rozpoczęło się później. - 36 obwodowych komisji w Gdańsku podjęło uchwały o późniejszym rozpoczęciu głosowania, najczęściej o godzinie 10. Taka możliwość wynika z przepisów kodeksu wyborczego - dodał Marciniak.
PKW odnotowała kilka przypadków zgłoszeń dotyczących wyglądu kart do głosowania. W Tarnowie wyborcy zawiadomili policję, podejrzewając fałszerstwo kart z ściętym rogiem. - Ścięcie prawego górnego rogu to element ułatwiający korzystanie z nakładek w alfabecie Braille'a i nie świadczy o żadnym fałszerstwie - wyjaśnił.
Choć obserwatorzy społeczni i międzynarodowi nie pojawili się w lokalach w pierwszych godzinach głosowania, na miejscu obecni byli mężowie zaufania i ankieterzy. W kilku przypadkach doszło do konieczności odwołania członków komisji z powodu choroby lub rezygnacji, co jednak - jak podkreślono - nie miało wpływu na przebieg wyborów.
Według meldunku przekazanego przez PKW, doszło do trzech przestępstw związanych z procesem wyborczym oraz do 119 wykroczeń - z czego 63 dotyczyły przepisów kodeksu wykroczeń, a 56 przepisów kodeksu wyborczego. Najczęściej były to naruszenia ciszy wyborczej, głównie w internecie.
- Póki co otrzymaliśmy bardzo ogólny meldunek terminowy, czyli liczby bez szczegółów. Natomiast można powiedzieć, że tak jak wspominałem, kwestia naruszenia ciszy wyborczej wynikająca z przepisów kodeksu wyborczego, dotyczy informacji, że ukazały się w internecie informacje, żeby zachęcić do głosowania na określonego kandydata. I to wymaga jednak czasu, żeby ewentualnie ściśle określić, czy w ogóle doszło, czy jest to taka informacja bezzasadna. Natomiast jeżeli chodzi o przestępstwa, to mam tutaj jedną póki co informację, że postępowanie w kierunku artykułu 268a Kodeksu Karnego prowadzi się, albowiem uzyskano informację, iż na telebimach wyświetlane są spoty wyborcze jednego z kandydatów.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
UWAGA!
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest
prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań
(sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum
jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej lub wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących
przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów może zostać uznana za naruszenie przepisów ordynacji wyborczej oraz stanowi czyn zagrożony karą
grzywny w wysokości do 1 000 000 zł.
Podstawa prawna:
(Art. 76b, 76c i 77 Ustawy o wyborze prezydenta RP)
W okresie ciszy wyborczej wpisy mogą być publikowane z opóźnieniem.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.