- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 3757
- Dodano: 2024-12-30 / 17:00
- Komentarzy: 7
Od nowego roku czeka nas rewolucja segregacyjna i wysokie kary finansowe za ich nieprzestrzeganie
Z początkiem 2025 roku w całej Polsce wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstylnych i odzieży. Nowe przepisy wynikają z unijnych regulacji, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu tekstyliów na środowisko. Oznacza to, że zarówno odzież, jak i domowe tekstylia - zużyte buty, koce, pościel, zasłony czy obrusy - muszą być segregowane jako osobna frakcja odpadów.
Do tej pory oddawanie odpadów tekstylnych było dobrowolne, a mieszkańcy mogli je przekazywać do stacjonarnych i mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Opolu. Od stycznia stanie się to obowiązkowe. Co więcej, nadal można korzystać z miejskich pojemników na odzież, które pozostaną dostępne na terenie Opola.
Jak wyjaśnia Iwona Kowalczuk, naczelniczka Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi, zmiana przepisów to krok w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki odpadami:
- Odpady tekstylne stanowią obecnie 4-6% wszystkich odpadów komunalnych w Unii Europejskiej. Niestety tylko 1% tekstyliów jest poddawanych recyklingowi w sposób umożliwiający produkcję nowych ubrań. Reszta trafia na wysypiska lub do spalarni, gdzie rozkłada się przez wiele lat. Musimy zmienić to linearne myślenie i przejść na model cyrkularny.
Wraz z obowiązkiem selektywnej zbiórki pojawiają się nowe inicjatywy wspierające recykling i ponowne wykorzystanie odzieży. Na początku przyszłego roku w Opolu, obok istniejącej ReUżytkowni, powstanie EkoButik - ReButik. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy mogą przynosić damską odzież w bardzo dobrym stanie i wymieniać ją na inne ubrania.
- To świetny przykład idei cyrkularnej gospodarki odzieżowej. Przed wyrzuceniem ubrań warto zastanowić się, czy nie można ich oddać osobom potrzebującym lub wykorzystać w ramach sąsiedzkich wymianek czy przeróbek, - dodaje Kowalczuk.
Za nieselektywną zbiórkę tekstyliów przewidziano kary finansowe. Grzywna za nieprzestrzeganie nowych zasad może wynosić nawet 5 tys. zł. Dodatkowo, jeśli odpady tekstylne znajdą się w pojemniku na odpady zmieszane (tzw. czarnym), może to skutkować podwyższeniem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Co zrobić z tekstyliami?
Jeśli ubrania lub tekstylia nie nadają się do ponownego użytku, należy je oddać do PSZOK-u, gdzie zostaną odpowiednio zagospodarowane. Ważne jest, aby każdy mieszkaniec świadomie podszedł do nowych obowiązków, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska. To kolejny krok w kierunku bardziej odpowiedzialnego i zrównoważ
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
toomy: Napisał postów [710], status [pismak]
Ruskie Kucyki już obsrane po same pachy :)))