• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 8356
    • Dodano: 2025-02-15 / 11:00
    • Komentarzy: 6

    Kierowco, do 25 lutego musisz zapłacić. Inaczej czeka Cię wysoka kara finansowa

    Kierowco, do 25 lutego musisz zapłacić. Inaczej czeka Cię wysoka kara finansowa

    (Fot. Pixabay)

    Właściciele samochodów muszą pamiętać o obowiązku opłaty abonamentowej za radioodbiornik w pojeździe. Termin uregulowania należności mija 25 lutego 2025 roku, a za brak opłaty grożą wysokie kary. Kontrole przeprowadza Poczta Polska, a ich wyniki mogą skutkować mandatami sięgającymi kilkuset złotych.

    Jak informuje dziennik.pl, miesięczna opłata za korzystanie z radioodbiornika wynosi obecnie 8,70 zł, co rocznie daje 104,40 zł. To wzrost w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy koszt wynosił 90 zł rocznie.

    W przypadku wykrycia braku opłaty Poczta Polska może nałożyć karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki, czyli ponad 260 zł. Do tego dochodzą zaległości za wcześniejsze miesiące, co może znacząco podnieść końcową kwotę do zapłaty.

    Zobacz takze Pijany, po kolizji ruszył do ucieczki. Świadkowie pokazali, jak reagować WIDEO

    Zadłużenie przedawnia się dopiero po 5 latach od końca roku, w którym upłynął termin płatności. Kontrolerzy mogą dokumentować obecność radioodbiornika w pojeździe poprzez fotografowanie sprzętu, co stanowi dowód na jego posiadanie.

    Nie wszyscy właściciele samochodów są zobowiązani do uiszczania opłaty. Zwolnieni z niej są m.in.:

    - Osoby, które leasingują lub wynajmują samochód.
    - Właściciele aut, którzy już płacą abonament RTV za radioodbiornik zarejestrowany w domu - w takim przypadku nie trzeba ponosić dodatkowej opłaty za radio w samochodzie. Wyjątkiem są jednak firmy - przedsiębiorcy muszą uiszczać opłatę za każde auto służbowe wyposażone w radio.

    Zobacz takze Rusza przebudowa ul. Wrocławskiej. Co nowego powstanie?

    Z obowiązku płacenia abonamentu zwolnione są również:

    - Osoby powyżej 75. roku życia,
    - Osoby z I grupą inwalidzką,
    - Kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
    - Emeryci powyżej 60. roku życia, których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia.

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi prace nad nową ustawą, która może zlikwidować abonament RTV od 2026 roku. Nowe rozwiązanie zakłada wprowadzenie opłaty audiowizualnej, powiązanej z podatkiem dochodowym. Wstępne założenia wskazują, że miałaby ona wynosić około 8-9 zł miesięcznie.

    Czy to oznacza koniec obowiązkowych opłat za radio w samochodzie? Na ostateczne decyzje rządu w tej sprawie trzeba jeszcze poczekać. Na razie jednak do 25 lutego 2025 roku właściciele pojazdów muszą pamiętać o uregulowaniu abonamentu, by uniknąć wysokich kar.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-02-15 18:07:34 [192.168.32.*] id:1679561  
    opolaninn: Napisał postów [3121], status [Szycha] Reputacja
    nie przypominam sobie żebym miał z kimś umowe w tej sprawie!!!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2025-02-15 22:11:06 [192.168.32.*] id:1679565  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Strachy na Lachy, tak kiedyś komentowało się takie "newsy"
    2025-02-17 22:40:36 [192.168.32.*] id:1679598  
    Samiec: Napisał postów [365], status [maniak] Reputacja
    A masz umowę ze skarbówką na płacenie podatków? Nie, bo to wynika z ustawy, tak samo jak abonament RTV
    2025-02-21 16:14:51 [192.168.32.*] id:1679647  
    opolaninn: Napisał postów [3121], status [Szycha] Reputacja
    mam działalność wiec place .. nie mam tv wiec nie place !!
    2025-02-15 11:31:34 [192.168.32.*] id:1679554  
    ktostamtaki: Napisała postów [1049], status [stały bywalec] Reputacja
    Ktoś wie dlaczego rząd tuska wprowadził kolejny odcinek autostrady płatny?? Miały być darmowe autostrady a jest zupełnie na odwrót

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2025-02-15 14:38:10 [192.168.32.*] id:1679559  
    RobercikM: Napisał postów [194], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Niemcy kazali swojemu pomagierowi wprowadzić kolejne opłaty