• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1081
  • Dodano: 2024-05-27 / 08:34
  • Komentarzy: 1

  Spektakl "Chłopi" oraz "Wyzwolenie" najlepszymi spektaklami 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

  Zakończyły się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa, podczas których jurorskiej ocenie poddawane były teatralne realizacje klasycznych tekstów.

  W tym roku OKT trwały 6 dni, a widzowie mogli w tym czasie nie tylko zobaczyć najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków, ale także wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z aktorami i twórcami oraz w wydarzeniach towarzyszących.

  Jury zdecydowało przyznać dwie równorzędne Nagrody Główne im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 40 tys. złotych każda.
  • Za rezonującą ze współczesnością inscenizację powieści oraz organiczną zespołowość dla spektaklu "Chłopi" w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie.
  • Za radykalną odwagę formalną całego zespołu twórczego oraz umiejętność wejścia w dialog z wymagającym tekstem dramatycznym dla spektaklu "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

  Od 21-26.05.2024r. o miano najlepszego spektaklu 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, które są jednocześnie finałem IX edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", walczyło 6 spektakli.
  Jury Konkursu w składzie: Piotr Kruszczyński (przewodniczący), Dorota Jarząbek-Wasyl, Ewa Kaim, Tomasz Man, Karol Samsel, po obejrzeniu 6 przedstawień finałowych postanowiło przyznać:

  Wyróżnienie za rolę Joasa w spektaklu "Sędziowie" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w wysokości 1 tys. zł dla Weroniki Krystek.

  Wyróżnienie za rolę Dziada w spektaklu "Sędziowie" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w wysokości 1 tys. zł dla Wojciecha Siedleckiego.

  Nagrodę za pobudzającą wyobraźnię i dowcipną formę plastyczną scenografii i kostiumów w spektaklu "Przygody Koziołka Matołka" w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w wysokości 
2 tys. z dla Diany Marszałek.

  Nagrodę za odkrycie potencjału teatralnego tekstu Norwida w spektaklu "Miłość czysta u kąpieli morskich" w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie w wysokości 2 tys. z dla Zbigniewa Brzozy.

  Nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w wysokości 2 tys. z dla Maćko Prusaka.

  Nagrodę za mistrzowską wizję plastyczną w spektaklu "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty w wysokości 2,5 tys. zł dla Mirka Kaczmarka.

  Nagrodę aktorską za rolę Ireny Zapskiej w spektaklu "Gołoledź" w reżyserii Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie w wysokości 2,5 tys. zł dla Pauliny Wilczyńskiej.

  Nagrodę aktorską za rolę Księdza w spektaklu "Chłopi" w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie w wysokości 2,5 tys. zł dla Jana Nosala.

  Nagrodę aktorską za rolę Konrada w spektaklu "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty w wysokości 2,5 tys. dla Piotra Biedronia.

  Nagrodę za wyczucie stylu "muzykału" Jeremiego Przybory dla zespołu Teatru Niedużego w Sopocie w wysokości 10 tys. zł za spektakl "Gołoledź".

  Nagrodę dla zespołu aktorskiego za błyskotliwe i pełne pasji aktorstwo w spektaklu "Przygody Koziołka Matołka" w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w wysokości 12 tys. zł

  Podczas gali finałowej dziękowano artystom, organizatorom, sponsorom, patronom medialnym. Dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz podziękowała dyrektorowi Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Norbertowi Rakowskiemu za organizację i atmosferę festiwalu.

  Zdjęcie (1/17)

  (Fot. Mat. prasowe)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-05-27 11:42:52 [89.73.229.*] id:1673480  
  DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
  Obstawiałem na ten spektakl :-)

  Nick:
  Treść: