- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 2109
- Dodano: 2024-05-15 / 20:04
- Komentarzy: 5
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu ma czym się chwalić
(Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu)
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu może się pochwalić unikalnymi zabiegami z dużymi sukcesami. Sukcesy opolskiej placówki mają rangę międzynarodową.
Wyniki unikalnych zabiegów naczyniowych kardiochirurg Witold Gwóźdź z zespołu realizującego je przedstawił na międzynarodowym kongresie EuroELSO w Krakowie.
- Podczas tegorocznego kongresu zaprezentowaliśmy efekty unikalnych zabiegów wykonywanych w naszym szpitalu z użyciem pompy Impella u chorych z ciężką stenozą aortalną i wielonaczyniową chorobą wieńcową przeprowadzonych z przezskórnego dostępu podobojczykowego - informuje kardiochirurg Witold Gwóźdź, jeden z członków zespołu realizującego takie zabiegi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, który prezentował pracę pt. "Mechanical circulatory support with an axial pump in patients with significant aortic stenosis via percutaneous transaxillary access" przed międzynarodowym gremium na ostatnim kongresie EuroELSO w Krakowie.
- Stenoza aortalna to wada nabyta, najczęściej w efekcie procesu zwyrodnieniowego. Polega na zwężeniu zastawki aortalnej, przez co utrudniony jest wypływ krwi z lewej komory do aorty. Zwężenie zastawki objawia się dusznością i bólami w klatce piersiowej, a stan pacjenta pogarsza się, gdy towarzyszy temu zaawansowana choroba wieńcowa. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy nie jest możliwy dostęp do serca, w celu naprawy zastawki, przez tętnice udowe w pachwinie - wyjaśnia dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik zespołu wykonującego takie zabiegi, prof. Politechniki Opolskiej.
Zabiegi są skomplikowane, ale nie dla specjalistów z USK w Opolu oraz ich nowoczesnego sprzętu
- U takich chorych wykonywaliśmy złożone zabiegi na zastawce aortalnej i naczyniach wieńcowych ze wsparciem pompą Impella i można powiedzieć, że przełamywaliśmy dwie bariery zabiegowe: wprowadzenie pompy Impella przez zwężoną zastawkę aortalną oraz wprowadzenie pompy Impella u chorych ze zwężeniem zastawki z przezskórnego dostępu podobojczykowego - kontynuuje prof. Sacha i podkreśla, że opolski zespół pokazał, że tego typu zabiegi są wykonalne i bezpieczne.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu prekursorem w nowych metodach leczenia
- Materiał badawczy dotyczył pierwszych pięciu chorych i jest to obecnie jedyny taki materiał opublikowany na świecie, zatem przecieramy nowe ścieżki w małoinwazyjnym leczeniu bardzo skomplikowanych chorych - komentuje Jerzy Sacha.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
FAKT: Napisał postów [1439], status [zrobił/a karierę]
Wszystko pięknie i ładnie, ale może już czas aby personel zaczął a traktować pacjentów z należytą staranności i uprzejmościom. Głównie mam na myśli lekarzy i pielęgniarki. Pani doktor z wyrzutem do mnie, Co Pan sobie myśli,... Ja już dzisiaj na SORZE miała ponad 60 pacjentów. To ja je mówię żeby sobie zmieniła pracę np. jako salowa :))) Oj to było dopiero :))