• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 798
  • Dodano: 2024-04-18 / 16:30
  • Komentarzy: 0

  Znamy program nadchodzących 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa"

  (Fot. Woytazz)

  Dziś o godz. 12 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca program 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". W tym roku będziemy mogli obejrzeć sześć wyłonionych spektakli spośród wielu zgłoszeń. Nie zabraknie powiewu świeżości oraz teatru dla dzieci.

  21-26 maja, to w tych dniach odbędą się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne. W ramach czterdziestej ósmej edycji do Opola zjedzie się 200 artystów. Jednak w tym roku Opole będzie gościć wyjątkowego aktora. Aktor, o którym mowa, a właściwie aktorka, to szczupła, wesoła i atrakcyjna suczka "Sójka", która przyjedzie z krakowską ekipą Teatru Ludowego. Sójka od razu podbiła serca komisji artystycznej i zdobyła wyróżnienie.

  - Nasza czworonożna koleżanka "Sójka" jest psem niezwykle uzdolnionym i zasługuje na nagrodę. Uważam, że reżyserowi udało się osiągnąć coś niezwykłego. - dodaje przewodniczący komisji artystycznej, Patryk Kencki.

  Komisja Artystyczna "Klasyki Żywej" do finału konkursu wybrała sześć spektakli (spośród 60 zgłoszonych), które zawalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego a także o nagrody indywidualne i zespołowe:

  1. "Chłopi" według Władysława Reymonta w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
  2. "Gołoledź" Jeremiego Przybory (słowa) i Jerzego Wasowskiego (muzyka) w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży,
  3. "Miłość czysta u kąpieli morskich" Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
  4. "Przygody Koziołka Matołka" według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
  5. "Sędziowie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
  6. "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

  Spektakl "Wyzwolenie", ze względów technicznych, nie zostanie pokazany w Opolu - nasi widzowie będą mogli obejrzeć jego nagranie, które zaprezentujemy na dużym ekranie w Modelatorni.

  W programie Konfrontacji, oprócz przedstawień konkursowych zaplanowane są wydarzenia towarzyszące: spotkania z twórcami, wprowadzenia do spektakli i działania edukacyjne, a na zakończenie - koncert Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy, zatytułowany "Piosenki o ludziach z duszą".

  Sprzedaż biletów na Konfrontacje Teatralne ruszyła dziś. Całościowa pula wynosi 2000 biletów.

  Mimo, że jest to już tradycyjne wydarzenie kulturalne w naszym mieście, to od przyszłego roku forma konfrontacji teatralnych ulegnie powiększeniu oferty programowej dla publiczności.

  - Kończy się pewien etap konfrontacji otóż jest to ostatnia edycja, w której będą prezentowane dzieła klasyczne literatury polskiej. Od przyszłego roku poszerzamy program o dzieła literatury europejskiej, jest to o tyle ważne, że komisja będzie miała więcej pracy i budżet organizacyjny znacznie wzrośnie. Jesteśmy w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i mamy takie wsparcie. Natomiast dla mieszkańców opolszczyzny najważniejsze jest to, że nasza oferta programowa znacznie się powiększy. - komentuje dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Norbert Rakowski.

  Do 48. Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" pozostały 33 dni.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".