- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 569
- Dodano: 2025-05-08 / 15:30
- Komentarzy: 0
Opolskie Konfrontacje Teatralne po raz 49. - klasyka polska i europejska na jednej scenie
Od niemal pół wieku Opole jest gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Tegoroczna edycja potrwa od 17 do 29 czerwca i zgromadzi zarówno znane nazwiska polskiej sceny, jak i młodych twórców mierzących się z dawnymi tekstami na nowo.
W 2025 roku Opolskie Konfrontacje Teatralne po raz pierwszy poszerzają swój repertuar o klasykę europejską, łącząc polskie dziedzictwo literackie z kanonem zachodniej kultury.
Festiwal jest finałem ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej "Klasyka Żywa", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna edycja przyniosła rekordową liczbę 107 zgłoszeń - po raz pierwszy dopuszczono do udziału przedstawienia oparte na dziełach klasyki europejskiej, powstałych do 1989 roku.
- Przed nami wyjątkowa edycja, która pokazuje, że klasyka nie musi być zamknięta w schematach. Ożywa dzięki twórcom, którzy podejmują z nią dialog - także krytyczny i nieoczywisty - mówił podczas konferencji prasowej Michał Mizera, przewodniczący komisji artystycznej konkursu.
Wśród siedmiu spektakli finałowych znalazły się zarówno realizacje uznanych twórców, jak i reżyserów młodego pokolenia. Na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego zobaczymy m.in. "Państwo" Platona i "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty i Mai Kleczewskiej, "Zemstę" Fredry w ujęciu Michała Zadary, czy "Solaris" według Stanisława Lema zrealizowane przez Darię Kopiec. Do programu włączono także adaptacje prozy: "Ciemności kryją ziemię" Andrzejewskiego (reż. Tomasz Fryzeł) oraz "Dopisek" Różewicza, powrót Janusza Opryńskiego do jednej ze swoich najgłośniejszych inscenizacji. Festiwal zamknie Szekspirowskie "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" w reżyserii Szymona Kaczmarka.
- Staramy się, by wybór nie tylko odpowiadał na pytanie, co jest klasyką, ale także pokazywał, co czyni ją dziś żywą. Czasem to wierność oryginałowi, innym razem polemika. Niezmiennie - unikanie obojętności - dodał Mizera.
Festiwal, jak co roku, organizowany jest przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w partnerstwie z Instytutem Teatralnym i samorządem województwa opolskiego. Jak podkreślił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, wydarzenie ma ogromne znaczenie nie tylko dla regionu, ale i dla całej polskiej sceny teatralnej.
- To wyjątkowy czas i miejsce, w którym historia i współczesność spotykają się na scenie. Dla nas, dla samorządu województwa, dla mieszkańców regionu to jest niezmiernie ważne wydarzenie. ale także jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kraju, które od 49 lat może odbywać się właśnie tutaj, na Opolszczyźnie- mówił wicemarszałek.
Oprócz konkursowej części programu, festiwal zaoferuje widzom bogaty zestaw wydarzeń towarzyszących. Jak zapowiedział dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego, Norbert Rakowski, wśród nich znajdzie się m.in. specjalne przedstawienie "Przedwiośnia" w reżyserii Piotra Ratajczaka. - To nasza propozycja obchodów jubileuszu 50-lecia teatru. Przypadek sprawił, że możemy ją pokazać właśnie podczas Konfrontacji - to spektakl niekonkursowy, ale znaczący, bo "Przedwiośnie" było pierwszą premierą, jaka otwierała naszą scenę 23 stycznia 1975 roku - podkreślił Rakowski.
Na widzów czekają również koncerty - m.in. projekt "Mazolewski, Dorociński, Witkacy. Astronomiczna kompozycja", będący połączeniem muzyki Wojtka Mazolewskiego z recytacją Marcina Dorocińskiego, inspirowany twórczością Witkacego. Zaprezentowany zostanie również występ zespołu Siema Ziemia - projektu Kacpra Krupy i wuja HZG.
W programie znalazło się także gościnne przedstawienie z Teatru Narodowego w Kosowie, zrealizowane w języku albańskim (z tłumaczeniem). - To uznany dramat, który w ubiegłym sezonie zdobył nagrodę za najlepszą produkcję roku w Kosowie. Dla naszej publiczności będzie to wyjątkowe doświadczenie spotkania z teatrem w zupełnie innej perspektywie językowej i kulturowej - zaznaczył dyrektor teatru.
- Klasyka nie jest martwym kanonem. Może być żywa, kontrowersyjna, inspirująca. I właśnie to - żywość, a nie tylko wierność - chcemy pokazywać podczas tego festiwalu - podsumował Michał Mizera.
Sprzedaż biletów i karnetów ruszyła 8 maja za pośrednictwem strony internetowej teatru. Organizatorzy liczą na pełne sale i gorące dyskusje wokół prezentowanych spektakli - bo "Klasyka Żywa" to nie tylko konkurs, ale i przestrzeń wymiany myśli, refleksji oraz artystycznych poszukiwań.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.