Spektakl "Ciemności kryją ziemię" w reżyserii Tomasza Fryzła, przygotowany przez zespół Teatru Wybrzeże w Gdańsku, zdobył główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego podczas 49. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Jury konkursu - Anna Augustynowicz, Beata Guczalska i Maksymilian Rogacki - przyznało to wyróżnienie za "odważne postawienie pytania o kondycję etyczną człowieka".
Spektakl oparty na powieści Jerzego Andrzejewskiego został zrealizowany w surowej, ascetycznej formie, która - jak zauważają krytycy - uwypukla tragizm opowieści o prześladowaniach, władzy i zdradzie. Reżyser Tomasz Fryzeł, znany dotąd z bardziej kameralnych produkcji, dokonał w tym przypadku precyzyjnej i mocnej reinterpretacji klasycznego tekstu, stawiając pytania aktualne także dziś: o granice sumienia, winy i odpowiedzialności.
Nagrodę za najlepszą reżyserię przyznano Michałowi Zadarze za współczesne, dynamiczne i formalnie innowacyjne ujęcie "Zemsty" Aleksandra Fredry, zrealizowane w Teatrze Komedia w Warszawie. Jury doceniło reżysera za "umiejętne połączenie komizmu z refleksją nad współczesnym społeczeństwem".
Z kolei Jan Klata został wyróżniony za spektakl "Państwo / Der Staad" na podstawie dialogów Platona, wystawiony w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jury podkreśliło "odwagę w próbie zainstalowania traktatu filozoficznego na scenie" oraz stworzenie głęboko intelektualnego widowiska teatralnego.
Wyróżnienie otrzymał także cały zespół aktorski Teatru Polskiego w Bielsku-Białej za spektakl "Do piachu" według dramatu Tadeusza Różewicza. Jury doceniło zespołowość i emocjonalną siłę inscenizacji ukazującej dramat żołnierza wyklętego w zderzeniu z absurdami wojny.
Wśród nagrodzonych znalazł się również Wojciech Pusia, uhonorowany za reżyserię światła w krakowskim "Weselu". Światło, będące równorzędnym bohaterem spektaklu, budowało napięcie i tworzyło wyjątkową atmosferę.
Olga Śmiechowicz została wyróżniona za adaptację, dramaturgię i przekład języka starogreckiego w "Państwie / Der Staad", dzięki czemu tekst filozoficzny zyskał nowy, teatralny wymiar.
W kategorii ról aktorskich jury przyznało nagrody:
- Lidii Bogaczównie za rolę Radczyni w "Weselu" - za zniuansowaną interpretację postaci i wyczucie stylu Młodej Polski,
- Arkadiuszowi Brykalskiemu za Cześnika w "Zemście" - za energię i nowoczesne odczytanie klasycznej figury,
- Wojciechowi Dolatowskiemu za kreacje w "Weselu" i "Państwie / Der Staad" - za wszechstronność i emocjonalny wachlarz,
- Marcinowi Kaliszowi za Czepca w "Weselu",
- Maciejowi Stuhrowi za charyzmatycznego Papkina w "Zemście",
- Jerzemu Światłoniowi za poruszającą rolę Dziada w "Weselu".
49. edycja Konfrontacji udowodniła, że polska klasyka nie musi być muzealnym reliktem. Może prowokować, niepokoić i stawiać trudne pytania - o etykę, władzę, narodowe mity i społeczne role. Laureaci tegorocznej edycji pokazali, że teatr klasyczny może być równie aktualny jak współczesny dramat.
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.