• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 928
    • Dodano: 2024-03-24 / 08:38
    • Komentarzy: 0

    Dziś Niedziela Palmowa i niedziela handlowa

    (Fot. Archiwum)

    Niedziela Palmowa, przypadająca na ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, to nie tylko uroczyste rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia, ale także dzień, który w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

    To czas, który przypomina o najważniejszych wydarzeniach w historii chrześcijaństwa, jakimi są ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Chrystusa. Święcenie palm w tym dniu ma głębokie znaczenie religijne, będąc symbolem nadziei, zwycięstwa życia nad śmiercią, oraz błogosławieństwa dla domów i rodzin.

    Tradycja święcenia palm jest żywa w wielu kulturach i ma swoje korzenie w biblijnym opisie wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie mieszkańcy miasta witali Go, kładąc przed Nim gałązki palmowe. W Polsce, w miejscach, gdzie trudno o prawdziwe palmy, ludzie tworzą je samodzielnie, łącząc w ten sposób pokolenia i kultywując rodzinną tradycję.

    Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo - radość i triumf. Nasze palmy to gałązki wierzbowe, często upiększane bukszpanem, barwinkiem, cisem czy też widłakiem oraz papierowymi kwiatami. Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Sama wierzba jako "drzewo miłujące życie" jest symbolem sił witalnych i odradzającego się co roku życia. Gałązki kwitnącej wierzby nazywane "baziami", "kotkami" czy "kocankami" w przekonaniu ludu wiejskiego posiadały dobroczynną siłę, ponieważ pojawiały się najwcześniej na wiosnę i niosły nadzieję na odrodzenie się życia. Dodatkową nadzwyczajną siłę zyskiwały przez pobłogosławienie ich w kościele. Dzięki święceniu gałązki wierzbowe zostały wyjęta ze sfery profanum i włączone w sferę sacrum.

    Z palmą wielkanocną wiązało się wiele wierzeń i praktyk. Po wyjściu z kościoła uderzali się świeżo poświęconymi palmami, po powrocie do domu dotykano nią domowników i zwierzęta. Chłostanie palmą miało pobudzić siły witalne uderzanego i przekazać mu energię, siły żywotne i rozrodcze.

    Gałązkom wierzbowym z palm wielkanocnych przypisywano właściwości lecznicze. Po przyjściu z kościoła domownicy mieli połknąć jedną bazię z palmy, by uchronić się od chorób gardła i bólów zębów. Kawałki bazi mieszano z paszą i podawano je zwierzętom, chcąc zabezpieczyć je przed chorobami.

    Oprócz aspektów religijnych i tradycyjnych, Niedziela Palmowa w 2024 roku zbiega się z dniem handlowym. To jedna z siedmiu takich niedziel w tym roku. Kolejna handlowa niedziela wypada 28 kwietnia.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".