- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 992
- Dodano: 2025-04-18 / 10:30
- Komentarzy: 1
Bezpieczne Święta Wielkanocne - zadbaj o siebie, bliskich i swój dobytek (WIDEO)
Wielkanoc to czas pełen rodzinnych spotkań, wzruszeń i radości płynącej z budzącej się do życia przyrody. To również okres zwiększonego ruchu na drogach i wzmożonej aktywności - nie tylko tej świątecznej, ale niestety również przestępczej. Dlatego zanim wyruszymy do bliskich lub zasiądziemy przy wielkanocnym stole, warto zadbać o bezpieczeństwo - swoje, najbliższych oraz naszego dobytku.
Jeśli planujemy spędzić Święta Wielkanocne poza miejscem zamieszkania, zadbajmy o właściwe zabezpieczenie mieszkania czy domu. Upewnijmy się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte, a gaz i woda zakręcone. Nie zostawiajmy żadnych oznak sugerujących naszą nieobecność - korespondencja zalegająca w skrzynce, zasłonięte okna przez cały dzień czy zgaszone światła po zmroku to dla złodzieja jasny sygnał.
Warto poprosić sąsiadów o dyskretny nadzór nad naszym domem. Dodatkowym zabezpieczeniem może być system alarmowy, oświetlenie z czujnikiem ruchu lub monitoring. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką ani w doniczce - to pierwsze miejsca, w które zaglądają włamywacze. Zastanówmy się również nad zdeponowaniem kosztowności w banku.
Pamiętajmy także o rozsądnym korzystaniu z mediów społecznościowych - zdjęcia z wakacji czy odwiedzin u rodziny lepiej publikować już po powrocie, by nie zdradzać, że nasze mieszkanie jest puste.
Planując świąteczną podróż, postawmy na rozwagę. Wsiadajmy za kierownicę tylko będąc wypoczętymi i trzeźwymi. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny auta - ogumienie, światła, poziom płynów eksploatacyjnych. Zaplanujmy trasę z wyprzedzeniem, uwzględniając warunki pogodowe i przerwy na odpoczynek.
Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie - zwłaszcza na widoku. W razie nieprzewidzianych sytuacji warto mieć przy sobie termos z ciepłym napojem, ładowarkę do telefonu i podstawowy zestaw awaryjny.
Podróżując pociągiem, autobusem czy samolotem, zachowujmy szczególną ostrożność. Kieszonkowcy tylko czekają na moment naszej nieuwagi - dlatego trzymajmy torby i plecaki z przodu, a bagażu nigdy nie spuszczajmy z oka. Dokumenty i gotówkę nośmy w wewnętrznych kieszeniach.
Unikajmy opowiadania nowo poznanym osobom o swoich planach czy zasobach finansowych. Nie przyjmujmy od nieznajomych napojów ani jedzenia.
Uczestnicząc w świątecznych nabożeństwach, nie nośmy ze sobą dużych kwot pieniędzy ani wszystkich dokumentów. Po zmroku unikajmy odludnych miejsc i poruszajmy się najlepiej w towarzystwie. Miejmy przy sobie naładowany telefon i informujmy bliskich, kiedy wracamy.
Tradycja Śmigusa-Dyngusa, choć radosna, nie zwalnia z odpowiedzialności. Oblewanie wodą powinno mieć charakter symboliczny - kilka kropel wystarczy, by podtrzymać zwyczaj. Nadmiar entuzjazmu może nie tylko kogoś urazić, ale też skutkować odpowiedzialnością prawną, jeśli spowodujemy szkody materialne lub zagrożenie dla innych.
Policja czuwa, ale i Ty bądź ostrożny
W okresie Wielkanocy służby mundurowe wzmagają swoje działania - więcej patroli na drogach, w rejonach kościołów i w środkach transportu. Mimo to, nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Zgłaszajmy policji wszelkie niepokojące sytuacje - lepiej zapobiegać, niż później żałować.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20406], status [VIP]
Żeby o siebie zadbać w święta to trzeba mniej żreć.