• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1051
  • Dodano: 2024-02-04 / 19:07
  • Komentarzy: 3

  Nowacka: Zdrowie psychiczne uczniów to obszar, który dla nas jako ministerstwa jest priorytetowy

  (Fot. Pixabay)

  W ostatnich latach obserwujemy niepokojący wzrost problemów związanych ze zdrowiem psychicznym wśród dzieci i młodzieży. Eksperci biją na alarm, podkreślając, że młode pokolenie zmaga się z presją społeczną, wymaganiami edukacyjnymi i zmieniającym się światem w sposób, który negatywnie wpływa na ich dobrostan psychiczny. Zjawisko to jest wielowymiarowe i obejmuje szeroki zakres problemów, od lęku i depresji po zaburzenia odżywiania i uzależnienie od mediów społecznościowych.

  Rozwój technologii, choć przynosi wiele korzyści, jednocześnie stawia przed młodymi ludźmi nowe wyzwania. Ciągła dostępność i nadmiar informacji, presja idealnego wizerunku w mediach społecznościowych oraz zmniejszona interakcja twarzą w twarz mają swoje konsekwencje. Dodatkowo, pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia wprowadziły nowy poziom izolacji i niepewności, pogłębiając istniejące problemy i wprowadzając nowe.

  Sytuacja ta wymaga pilnej uwagi zarówno ze strony instytucji edukacyjnych, jak i opieki zdrowotnej, aby zapewnić młodym ludziom odpowiednie wsparcie i narzędzia niezbędne do radzenia sobie ze stresem i budowania odporności psychicznej. Kluczowe staje się także zwiększenie świadomości na temat znaczenia zdrowia psychicznego i de-stygmatyzacja poszukiwania pomocy.

  W tym tygodniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie kierownictwa z przedstawicielami fundacji Grow SPACE. Głównym tematem spotkania było omówienie raportu dotyczącego kryzysów suicydalnych dzieci i młodzieży w 2023 roku oraz podjęcie działań prewencyjnych w szkołach, które zmniejszą liczbę prób samobójczych

  W spotkaniu uczestniczyły: Minister Edukacji Barbara Nowacka, podsekretarz stanu Paulina Piechna-Więckiewicz, Pełnomocnik Ministra Edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów oraz podsekretarz stanu Izabela Ziętka. Fundację reprezentowali Dominik Kuc, członek Rady Fundacji, w rozmowach uczestniczyli także autorzy raportu dotyczącego stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  W czasie spotkania fundacja Grow SPACE przedstawiła wyniki raportu, które wskazują, że kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży postępuje.

  - Zdrowie psychiczne uczniów to obszar, który dla nas jako ministerstwa jest priorytetowy- zapewniła w czasie spotkania minister Barbara Nowacka.

  - Jako Pełnomocnik Ministra Edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów spotykam się z ekspertami i organizacjami, zajmującymi się tematem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Musimy wypracować najlepsze rozwiązania, by skutecznie pomagać uczniom w ich problemach - powiedziała wiceminister Piechna-Więckiewicz.

  Dominik Kuc z Fundacji Grow SPACE tłumaczył, że przyczyną wysokiej liczby prób samobójczych, która kolejny raz przekroczyła 2 tys. nie są wyłącznie czynniki spowodowane pandemią. To - jak przekonywał - również efekt przemocy rówieśniczej w szkole, wykluczenia i dyskryminacji.

  Na spotkaniu zwrócono uwagę na kwestię dostępności psychologów w szkołach, liczbę zatrudnianych specjalistów, prywatność udzielanych konsultacji i porad oraz przygotowania szkół do kryzysu psychicznego uczniów.

  W poniedziałek aktywiści Fundacji GrowSPACE przedstawili dane o próbach samobójczych dzieci i młodzieży podjętych w ubiegłym roku. Z przekazanych przez nich danych (cytowanych za Główną Komendą Policji) wynika, że w 2023 r było 2139 prób samobójczych i 146 samobójstw dzieci.

  Psycholożka związana z inicjatywą "Życie warte jest rozmowy", Lucyna Kicińska zaznaczyła, że to rodzice są osobami, które mogą wychwycić pierwsze symptomy kryzysu emocjonalnego u dziecka.

  - Każda nagła zmiana zachowania powinna zwrócić naszą uwagę. Jeśli dziecko jest smutne, wycofane z kontaktu, reaguje płaczem lub jest drażliwe i reaguje złością, to może oznaczać kryzys emocjonalny. Rodzice często bagatelizują wybuchy złości u nastolatka, myśląc, że to po prostu taki etap, który minie sam. Kolejną rzeczą, która powinna zwrócić uwagę rodzica, jest pogorszenie wyników w nauce, co też może wskazywać na kryzys - zastrzegła.

  Dodała, że jeżeli dziecko samo przychodzi do mamy czy taty i mówi, że czuje się źle, nic go nie cieszy i nic nie ma sensu, to takich symptomów nie wolno bagatelizować.
  - W swoim gabinecie często słyszę, że młody człowiek mówił rodzicom o swoich problemach i w odpowiedzi słyszał: nie przesadzaj, na pewno nie jest tak źle, albo: teraz to jest taka moda, że wszyscy mają depresję - przestrzegła.

  Jak wyjaśniła, coraz częściej młodzi ludzie, którzy nie dostają wsparcia od swoich rodziców, szukają pomocy gdzie indziej, u nauczycieli, szkolnych pedagogów czy dzwoniąc na telefon zaufania.

  Gdzie uzyskać pomoc?

  Osoby w kryzysie emocjonalnym potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać pod:
  - całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  - całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222.
  - Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od 14 do 20.
  - Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od 12 do 18.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-02-05 18:02:03 [31.60.110.*] id:1669693  
  JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak] Reputacja
  Dzięki pani ministra młodzi będą mieli więcej czasu na głupoty

  Nick:
  Treść:
  2024-02-05 10:13:05 [178.43.253.*] id:1669679  
  [moderacja]: Napisał postów [5471], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  2024-02-04 21:50:00 [31.60.22.*] id:1669675  
  M1974P: Napisał postów [13967], status [VIP] Reputacja
  Po raz bezstresowe wychowanie się kłania , po dwa psychole były są i będą , po trzy skarcenie przez nauczyciela , a potem rodzica nakierowało by tą wykolejoną młodzież czy dzieci na normalne tory ;) i nie mówię tu o jakiśm tam karach cielesnych tylko zgodnych że powinno być tak jak mówi nauczyciel i rodzic wszystko w temacie.

  Nick:
  Treść: