• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1509
    • Dodano: 2023-11-16 / 20:10
    • Komentarzy: 4

    Złota alga - mały glon, który obnażył niemoc dużego państwa

    (Fot. Archiwum)

    Z Odry i jej dopływów wyłowiono co najmniej 350 t zatrutych ryb, w tym 250 t w Polsce. Jednak według części naukowców faktyczne straty w ichtiofaunie były dwu-, a nawet trzykrotnie większe - szacunki wskazują nawet na 1000 t martwych ryb i wyginięcie aż 80 proc. organizmów odpowiedzialnych za samooczyszczenie rzeki.


    Kontrola NIK koncentrowała się na dwóch obszarach: przygotowaniu struktur państwa oraz okolicznościach, które doprowadziły do kryzysu ekologicznego na Odrze, a także na tym w jaki sposób organy państwa zareagowały na sytuację kryzysową z 2022 r.

    O tym, jak mały glon pokazał, jak państwo nie dało rady z kataklizmem to skrócony opis szerokiego raportu Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie. Mimo że z nieznanych przyczyn w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań. Nowy raport krok po kroku opisuje, jak Odrę zabiła bierność organów państwa.

    Latem 2022 roku Odra oraz jej dopływy doświadczyły katastrofy ekologicznej, której skala wcześniej nie była spotykana w Polsce. Na setkach kilometrów rzeki masowo wymierały ryby oraz inne organizmy wodne, takie jak małże i ślimaki wodne. Według Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Środowiska, była to jedna z największych katastrof ekologicznych w historii europejskich rzek. Skutki tego zdarzenia dotknęły nie tylko środowisko naturalne. Oddziaływały one także na gospodarkę, szczególnie na branże turystyczną i gastronomiczną.

    - W pierwszym okresie kryzysu nie ostrzeżono ludzi i nie ograniczono dostępu do Odry, pomimo że nie była znana przyczyna zatrucia i konsekwencje zdrowotne kontaktu ze skażoną wodą i znajdującym się w niej materiałem biologicznym. Dopuszczono też do sytuacji, w której oczyszczaniem rzeki z martwych ryb zajmowały się osoby nieprzygotowane (np. członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego czy wolontariusze). Tymczasem w sytuacji zagrożenia do działań powinny zostać włączone struktury i mechanizmy zarządzania kryzysowego, co jednak nie nastąpiło przed 12 sierpnia 2022 r. - czytamy.

    - Z Odry i jej dopływów wyłowiono co najmniej 350 t zatrutych ryb, w tym 250 t w Polsce. Jednak według części naukowców faktyczne straty w ichtiofaunie były dwu-, a nawet trzykrotnie większe - szacunki wskazują nawet na 1000 t martwych ryb i wyginięcie aż 80 proc. organizmów odpowiedzialnych za samooczyszczenie rzeki. Skąd wzięły się te rozbieżności? Początkowo wybierane przez wędkarzy i wolontariuszy martwe ryby nie podlegały ważeniu, a część ryb - głównie ze względu na niewielkie rozmiary - nie została wybrana przez sieci i opadła na dno ulegając rozkładowi. Powodowało to znaczne obniżenie natlenienia wody i przyczyniło się do dalszego zwiększenia śmiertelności organizmów wodnych w dolnym odcinku Odry - czytamy w raporcie NIK.

    W opinii ekspertów bezpośrednią przyczyną masowego śnięcia ryb była toksyna wytwarzana przez glony Prymnesium parvum (tzw. złote algi). Ich naturalnym środowiskiem są wody słone i słonawe, a nie rzeki słodkowodne. Niestety w wyniku działalności człowieka, Odra od wielu lat jest zanieczyszczana, w tym solami pochodzącymi z wód dołowych odprowadzanych przez zakłady górnicze. Wysokie zasolenie, jak też występujące w rzece i jej dopływach substancje odżywcze stworzyły dogodne warunki do rozwoju złotej algi.

    Zgodnie z zasadami wynikającymi z umowy zawartej w 1996 r., sytuacja na Odrze powinna zostać niezwłocznie zgłoszona do naszych sąsiadów, tj. do Czech i Niemiec, tak by kraje te mogły przygotować się właściwie na występujące w rzece zagrożenie. Tymczasem ostrzeżenia do Niemiec wysłane zostały już po otrzymaniu wcześniejszych alarmujących sygnałów z Frankfurtu nad Odrą. Powyższe podważało wizerunek naszego kraju jako odpowiedzialnego partnera w działaniach na rzecz ochrony wód transgranicznych.

    NIK podkreśla, że brak prawidłowego obiegu informacji spowodował, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dopiero 12 sierpnia 2022 r., z co najmniej kilkunastodniowym opóźnieniem, skierowało alerty ostrzegawcze do ludności o zagrożeniu. Również wojewodowie z opóźnieniem wprowadzili pierwsze zakazy korzystania z Odry.

    Pomimo złego stanu wód objawiającego się masowym śnięciem ryb, Minister Klimatu i Środowiska, jak również Główny Inspektor Ochrony Środowiska w początkowym okresie tych zdarzeń nie zapewnili powszechnego dostępu do wyników badań i pomiarów jakości wody w Odrze. Ponadto regularne badania w tym obszarze podjęte zostały przez Inspekcję Ochrony Środowiska dopiero po ponad dwóch tygodniach od pierwszych przypadków masowego śnięcia ryb. Wynikało to także z traktowania przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska przypadków śnięcia ryb jako zdarzeń lokalnych, powodowanych typowym w okresie letnim zmniejszeniem ilości tlenu w wodzie, tzw. przyduchą. Pomimo tego, że przyczyna ta została wykluczona już w połowie lipca 2022 r., to poszerzenie zakresu badań parametrów wody nastąpiło dopiero po dwóch tygodniach i zostało zapoczątkowane przez WIOŚ we Wrocławiu.

    Całość raportu dostępna jest pod adresem: Link do artykułu o kryzysie ekologicznym nad Odrą


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-11-16 22:53:26 [178.43.253.*] id:1667141  
    Gaz: Napisał postów [5454], status [VIP] Reputacja
    Niemiecka alga,widać jak śmierd

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2023-11-17 07:52:58 [46.134.40.*] id:1667146  
    M1974P: Napisał postów [13942], status [VIP] Reputacja
    Weź zmień lekarza i bierz 25% z tego co bierzesz; ;]
    2023-11-17 09:15:24 [83.4.56.*] id:1667151  
    dzony: Napisał postów [6530], status [VIP] Reputacja
    MP....raczej 125% bo już 100% mu nie pomaga;))
    2023-11-17 07:46:48 [46.134.40.*] id:1667144  
    M1974P: Napisał postów [13942], status [VIP] Reputacja
    Jeden mały glon też gdzie indziej szamba narobił ; P

    Nick:
    Treść: