• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1888
  • Dodano: 2023-10-04 / 07:40
  • Komentarzy: 1

  Jak zagłosować poza miejscem zameldowania?Dopilnuj, abyś znalazł się w rejestrze wyborców

  (Fot. Archiwum)

  15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Osoby, które mieszkają w Opolu, ale nie są tu zameldowane, a także wszyscy, którzy tego dnia wyjeżdżają do innej miejscowości lub do innego kraju, też mogą wziąć w nich udział. Warto zrobić to jak najszybciej, na zmianę miejsca głosowania masz czas do 12 października b.r.

  W tym celu wystarczy jednorazowo dopisać się do spisu wyborców miasta Opola przez dedykowaną usługę online, bez konieczności wizyty w urzędzie, dostępną pod adresem:www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania lub za pomocą aplikacji mObywatel.

  Wniosek o zmianę miejsca głosowania możesz także złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola, przy ul. płk. Witolda Pileckiego 1, 1 piętro, stanowiska 51-53. Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania skutkuje ujęciem wyborcy w spisie w obwodzie głosowania właściwym dla adresu przebywania i skreśleniem ze spisu w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.

  Aby zostać dopisanym do spisu wyborców, dokumenty należy złożyć najpóźniej 12 października. Zmiana miejsca głosowania jest bezpłatna.

  Zachęcamy do dopisania się do spisu możliwie najszybciej i nie odkładania tego na ostatnią chwilę.

  Uwaga: osoby, które zapiszą się do spisu wyborców przed jesiennymi wyborami, będą mogły oddawać głosy wyłącznie podczas wyborów i referendum 15 października, ponieważ dopisanie do spisu wyborców jest wpisem jednorazowym - do najbliższych wyborów.

  Osoby planujące podróż za granicę w dniu wyborów mają możliwość dopisania się do spisu wyborców za granicą lub skorzystania z zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument ten można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania. Zapewnia ono prawo do głosowania w kraju i poza granicami.

  Warto zaznaczyć, że im wcześniej złożycie wniosek o zaświadczenie, tym mniejsze ryzyko oczekiwania w kolejkach. Pamiętajmy o ostrożności, aby nie utracić zaświadczenia, ponieważ w razie zgubienia czy zniszczenia nie będzie możliwości uzyskania kolejnego.

  Osoby, które w wyniku zmiany miejsca zameldowania, na przykład w związku z przeprowadzką do innego miasta, chcą na stałe zmienić miejsce głosowania, mogą wpisać się do rejestru wyborców.

  W przypadku wpisu do rejestru wyborców wnioskodawca musi mieć i przygotować profil zaufany, skan lub zdjęcie dowodu osobistego lub elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce stałego zamieszkania.
  Dodatkowo ułatwi procedurę: np. umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela lokalu o zamieszkaniu wyborcy pod tym adresem, rachunek za prąd z danymi osobowymi, umowa o pracę; czy karta mieszkańca.

  Urzędnik podejmie decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców w ciągu 5 dni od złożenia wniosku, dlatego należy zrobić to odpowiednio wcześnie. Informację wnioskodawca otrzyma pocztą tradycyjną lub na skrzynkę na koncie Mój GOV.

  Wniosek można złożyć za pośrednictwem adresu www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-wpisanie-do-rejestru-wyborcow

  Procedury wydawania zaświadczeń oraz dopisywania do spisu potrwają do 12 października. Więcej informacji na temat nadchodzących wyborów i referendum znajduje się na oficjalnej stronie wyborczej.

  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-10-05 11:48:18 [46.134.48.*] id:1665304  
  liberty: Napisał postów [5278], status [Szycha] Reputacja
  Zastanawiam się nad głosowaniem poza miejscem zamieszkania bo chciałem głosować na Ruch Dobrobytu i Pokoju bo tylko oni mogą coś zmienić a cala reszta jest ze sobą dogadana i nie zasługuje na to żeby na nich głosować bo nikt z nich nie był przeciw szkodliwej ustawie o mylnie brzmiącej nazwie o obronie ojczyzny w której w razie wojny sekta PiS może zrobić mięso armatnie z każdego Polaka i Polki - żadna z gnid sejmowych nie była przeciw tej chorej ustawie ale swoje dupy mendy w ustawie obroniły przed tym

  Nick:
  Treść: