- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 15144
- Dodano: 2025-08-08 / 18:20
- Komentarzy: 5
Nietrzeźwe nastolatki na osiedlu Malinka. Konieczna była pomoc medyczna. Sprawą zajmie się sąd
W czwartek 7 sierpnia służby zostały wezwane w okolice skateparku na osiedlu Malinka, gdzie przebywały dwie pijane nastolatki w wieku 14 i 16 lat. Obie trafiły do szpitala. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.
Zgłoszenie o nieprzytomnej dziewczynie przebywającej w pobliżu skateparku na osiedlu Malinka wpłynęło do służb po godzinie 18:00. Na miejsce skierowano patrol policji oraz zespół ratownictwa medycznego.
Po dotarciu na miejsce okazało się, że w rejonie przebywały dwie dziewczyny w wieku 14 i 16 lat. Obie były w stanie silnego upojenia alkoholowego i nie miały logicznego kontaktu z otoczeniem. Według relacji świadków wcześniej przebywały tam w towarzystwie grupy młodzieży, która oddaliła się przed przyjazdem służb.
Z uwagi na stan nastolatek podjęto decyzję o ich przewiezieniu do szpitala przy ulicy Witosa. Badania wykazały, że jedna z nich miała we krwi 1 promil alkoholu, a druga 1,5 promila.
Jak informuje policja, dokumentacja dotycząca całego zdarzenia zostanie przekazana do sądu rodzinnego. To standardowa procedura w przypadkach z udziałem osób niepełnoletnich. Sąd rodzinny będzie badać, czy dziewczyny miały już wcześniej podobne incydenty, czy też był to pierwszy taki przypadek. Sprawdzana jest również sytuacja rodzinna, poziom opieki oraz ewentualne przejawy demoralizacji.
Policja przypomina również, że w przypadkach, gdy nieletni zostaje przyłapany na spożywaniu alkoholu lub znajduje się pod jego wpływem, to czynności podejmowane są także wobec osób, które mogły przyczynić się do takiej sytuacji - np. dostarczając alkohol lub nie sprawując właściwego nadzoru.
Zgodnie z przepisami prawa, osoby, które doprowadzają nieletnich do spożywania alkoholu, mogą ponieść poważne konsekwencje karne. Zgodnie z art. 208 Kodeksu karnego:
Art. 208. [Rozpijanie małoletniego]
Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
To jednak niejedyny przepis, który może mieć zastosowanie. Sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim jest przestępstwem określonym w art. 15 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
Za sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim grożą poważne konsekwencje - od wysokiej grzywny po cofnięcie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych. Mimo obowiązujących przepisów nadal dochodzi do przypadków, w których sprzedawcy - kierując się wyłącznie dorosłym wyglądem klienta - decydują się na sprzedaż bez weryfikacji wieku.
Warto przypomnieć, że każdy sprzedawca lub podający alkohol ma prawo, a wręcz obowiązek, żądać okazania dokumentu tożsamości w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do pełnoletności nabywcy. Zaniechanie tej czynności nie tylko narusza prawo, ale może skutkować realną odpowiedzialnością karną i finansową.
To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się jedynie "niewinnym" wypiciem alkoholu przez młodzież, uruchamia całą procedurę prawną. Sprawa trafia do sądu rodzinnego, który nie ogranicza się do samego incydentu - analizuje również sytuację opiekuńczo-wychowawczą, środowisko, w jakim funkcjonują nieletnie, oraz to, czy podobne zachowania występowały wcześniej.
W takich przypadkach sąd ma prawo zastosować różne środki - od nadzoru kuratora po skierowanie do placówki wychowawczej. Co istotne, pod lupę mogą zostać wzięci również rodzice lub opiekunowie - ich obowiązki, sposób sprawowania opieki oraz to, czy nie doszło do rażącego zaniedbania.
To przypomnienie, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo i rozwój młodych osób nie kończy się na zakazach. Wymaga realnej obecności, rozmowy i kontroli, zanim dojdzie do sytuacji, w której interweniować musi policja, szpital i sąd.
Zdjęcie (1/6)
(Fot. Czytelnik)
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KK 35947: Napisał postów [4309], status [VIP]
W galerii też tak jest? Bo jeśli tak to dlaczego nie działa z blokerem?