- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1000
- Dodano: 2025-05-11 / 09:21
- Komentarzy: 4
Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Oto, co trzeba wiedzieć przed wyborami prezydenckimi
Wybory prezydenckie odbędą się już 18 maja. Osoby przebywające w tym czasie poza miejscem zameldowania mogą zagłosować po uprzednim dopełnieniu formalności. Oto, jak to zrobić krok po kroku.
W niedzielę 18 maja 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie. Ewentualna druga tura zaplanowana została na 1 czerwca. Aby móc oddać głos poza miejscem stałego zameldowania, konieczne jest wcześniejsze załatwienie odpowiednich formalności - dopisania się do spisu lub rejestru wyborców, bądź uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania.
Różnice między spisem a rejestrem wyborców są kluczowe. Rejestr wyborców to stała, aktualizowana baza danych dla danej gminy. Spis wyborców to tymczasowy wykaz osób, które mogą głosować w konkretnych wyborach.
Wybór między dopisaniem się do spisu lub rejestru zależy od sytuacji wyborcy:
Jeśli ktoś zamieszkał w nowym miejscu na stałe, warto dopisać się do rejestru wyborców tej gminy. Od tego momentu wyborca będzie przypisany do niej na stałe.
Jeśli natomiast przebywa się czasowo w innej miejscowości (np. w trakcie urlopu), można jednorazowo dopisać się do spisu wyborców tej gminy - taki wpis obowiązuje tylko w nadchodzących wyborach, obejmując obie tury.
Dla tych, którzy planują przebywać w różnych miejscach w dniu pierwszej i drugiej tury, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie uzyskanie w urzędzie gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju.
Wnioski o dopisanie do spisu lub rejestru można złożyć:
przez internet - za pośrednictwem portalu mObywatel.gov.pl, po zalogowaniu się np. profilem zaufanym lub e-dowodem;
osobiście w urzędzie gminy - właściwym dla miejscowości, w której planujemy oddać głos.
Terminy są ściśle określone: wnioski można składać najwcześniej 44 dni, a najpóźniej 3 dni przed wyborami. Usługa jest bezpłatna.
Polacy mieszkający za granicą mogą dopisać się do spisu wyborców prowadzonego przez konsula w danym kraju. W tym celu należy skorzystać z informacji publikowanych przez konkretne placówki konsularne.
Z kolei wniosek o dopisanie do rejestru wyborców można złożyć w dowolnym momencie, także online przez stronę gov.pl. Gmina ma obowiązek rozpatrzyć taki wniosek w ciągu 5 dni.
Warto pamiętać, że osoby powyżej 60. roku życia mają również możliwość głosowania korespondencyjnego.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5640], status [Szycha]
Chcecie żeby było dobrze w Polsce to nie głosujcie na sługi ukrainy z POPIS ani na nikogo kto jest w sejmie lub na żadnego z ich przydupasow