• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2067
    • Dodano: 2023-07-19 / 15:32
    • Komentarzy: 6

    Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w szkołach. Dorośli uczniowie mówią "dość"

    (Fot. iStock)

    Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od przedstawicieli uczniów, którzy mimo pełnoletniości wciąż są traktowani w szkole jak dzieci. Drugą kwestią jest niejasny regulamin szkół, czy brak poszanowania własności.


    Nauczyciele zwykle kierują się zasadą, że w placówce szkolnej wszyscy uczniowie powinni być traktowani jednakowo. Nie chcą zgodzić się z faktem, że w dniu ukończenia przez ucznia 18 lat wolno mu więcej, ponieważ taka sytuacja działałaby demoralizująco na osoby niepełnoletnie. Uczniowie nie zgadzają się z taką interpretacją prawa, dlatego piszą do RPO. Poruszają w swoich materiałach więcej wątków.

    Skarżący wskazują najczęściej na naruszanie praw osób pełnoletnich, nieprawidłowości związane z ocenianiem, nadmierne ingerowanie w życie prywatne młodzieży oraz niedopełnianie obowiązków szkoły, np. w zakresie udzielania pomocy psychologicznej i wsparcia w nauce.

    Na podstawie wniosków wpływających do RPO oraz publikacji poświęconych prawom ucznia można wyróżnić kilka obszarów, w których najczęściej dochodzi do sprzeczności prawa szkolnego z przepisami aktów prawnych wyższego rzędu:

    - prawa uczniów pełnoletnich: brak możliwości samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach, opuszczania terenu szkoły w trakcie przerwy, zwolnienia się z lekcji; odmowa uznania oświadczenia o braku zgody na udzielanie rodzicom informacji o ocenach i zachowaniu; żądanie zgody rodziców na udział w szkolnym wydarzeniu (wycieczka, studniówka);

    - prawo do prywatności i ochrony godności: szczegółowe określanie zasad wyglądu uczniów i uczennic; karanie za określone fryzury, makijaż, biżuterię, tatuaże; stosowanie innych kryteriów ze względu na płeć;

    - prawo do sprawiedliwej, jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu: oczekiwanie wiedzy wychodzącej ponad podstawę programową dla uzyskania oceny celującej, warunkowanie tej oceny udziałem w konkursach, zawodach czy olimpiadach; określanie oceny rocznej wyłącznie na podstawie średniej ocen;

    - nieklasyfikowanie ucznia wyłącznie z powodu zbyt niskiej frekwencji; wstawianie jedynek za brak pomocy szkolnych lub nieprzygotowanie do zajęć, wstawianie ocen za próbne egzaminy; ograniczanie możliwości poprawiania oceny; niejasne kryteria ocen zachowania;

    - prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań: nadmierne obciążanie uczniów obowiązkami szkolnymi, np. ustalanie dużej liczby sprawdzianów w tygodniu, wymaganie wiedzy ze zbyt obszernego materiału;

    - prawo własności: całkowity zakaz przynoszenia telefonów do szkoły, odbieranie urządzeń elektronicznych, zobowiązywanie rodziców/opiekunów prawnych do ich odbioru ze szkolnego depozytu.

    - Osoby, które zwracają się do mnie, skarżą się na naruszanie praw uczniów pełnoletnich - na przykład do samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności. Zwracają też uwagę na nadmierne ingerowanie w życie prywatne młodzieży. Za ograniczenie wolności uczniowie uznają między innymi zbyt szczegółowe określanie zasad wyglądu, czy karanie za określone fryzury, makijaż, biżuterię lub tatuaże - mówi Marcin Wiącek, RPO.

    - Wpływające wnioski dotyczą też nieprawidłowości związanych z ocenianiem i niewłaściwego wypełniania przez szkoły obowiązków, na przykład w zakresie udzielania pomocy psychologicznej i wsparcia w nauce. W statutach zdarzają się też przepisy ograniczające prawo własności, takie jak całkowity zakaz przynoszenia do szkoły telefonów lub możliwość odbierania uczniom urządzeń elektronicznych - mówi.

    Twierdzi też, że statuty szkół nie mogą nadmiernie i w sposób nieproporcjonalny ograniczać praw i wolności uczniów.

    - Dlatego zaapelowałem do kuratorów oświaty, żeby z większym zaangażowaniem wspierali szkoły w zapewnieniu, aby ich statuty były zgodne z prawem - kończy RPO.

    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-07-24 10:29:59 [178.43.246.*] id:1662503  
    Gaz: Napisał postów [5454], status [VIP] Reputacja
    nie podoba się Polska szkoła do Berlina albo do Moskwy.

    Nick:
    Treść:
    2023-07-20 14:37:15 [5.184.232.*] id:1662320  
    liberty: Napisał postów [5286], status [Szycha] Reputacja
    To ze ktoś ma 18 lat nie oznacza ze jest dorosły a tylko tyle ze ma dowód osobisty - patrzcie na idiotów z tzw pokolenie Z którzy nic nie potrafią nie maja żadnych kwalifikacji nie chcą się narobić a chcieli by odrazu zarabiać masę kasy - idioci totalni / cieszę się ze nie mam bachorow bo dziś co drugi to dzban totalny z przerośniętym ego

    Nick:
    Treść:
    2023-07-20 13:43:11 [109.72.105.*] id:1662318  
    JanuszB: Napisał postów [290], status [maniak] Reputacja
    18 lat to pełnoletnie a nie dorosłe. Życie zweryfikuje

    Nick:
    Treść:
    2023-07-20 12:54:34 [217.173.193.*] id:1662312  
    24mikol: Napisał postów [1353], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Pójdą do pracy korporacji czy poważnym urzędzie i tam będą mieli obiekcje co zo zasad ubioru czy innych zasad wewnętrznych to dostaną ostrego koniaka w d_ _ i będzie po dyskusji.

    Nick:
    Treść:
    2023-07-19 20:10:46 [188.252.100.*] id:1662278  
    KK 35947: Napisał postów [3397], status [VIP] Reputacja
    A odbieranie np telefonu siłą to jest rozbój więc dzwonimy na 112 a nie po rodziców...

    Nick:
    Treść:
    2023-07-19 15:42:16 [89.67.3.*] id:1662277  
    DonPedro69: Napisał postów [11078], status [VIP] Reputacja
    Żeby być "dorosłym" niewystarczy ukończyć 18 lat i z tego artykułu doskonale wynika, z jakimi smarkaczami mamy do czynienia. Egocentrycy nie umiejący stosowa się do ogólnie przyjętych zasad.

    Nick:
    Treść: