- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1826
- Dodano: 2023-06-25 / 12:00
- Komentarzy: 6
Młody Polak coraz dłużej mieszka z rodzicami. Nie stać go na własny kąt
Mają 25-34 lata, ukończone studia, dobrą pracę. I wciąż mieszkają z rodzicami. Najczęściej dlatego, że nie stać ich na mieszkanie. Nawet na jego wynajęcie.
Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) opublikował najnowsze badania dotyczące sytuacji młodych Europejczyków. Otóż ponad połowa Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. To 2,5 mln osób.
- Banki zakręciły kurki z kredytami, a na rynku najmu brakowało mieszkań, przez co stawki czynszów gwałtownie rosły - tak widzi powody tej sytuacji młodych Polaków Bartosz Turek, ekspert HREIT, w rozmowie z serwisem regiodom.pl.
Dom. Świadomy wybór
Statystyczna Polka wyprowadza się z domu w wieku 27 lat. Statystyczny Polak czeka z tym do 30 urodzin. To więcej niż mają ich rówieśnicy z innych krajów Unii Europejskiej.
Dla porównania - w Danii, Finlandii i Szwecji z rodzicami mieszka mniej niż 10 proc. młodych ludzi. Nam jednak bliżej do krajów południa - Grecji, Chorwacji, Włoszech i Portugalii - gdzie, podobnie jak u nas, ten wskaźnik sięga 50 proc.
- Obserwujemy, że młodzi ludzie coraz częściej i świadomie podejmują decyzję o pozostaniu w rodzinnym domu jeszcze kilka lat po rozpoczęciu pracy - uważa Cezary Maciołek z Grupy Progres, cytowany przez serwis. - Chcą w ten sposób szybciej odłożyć pieniądze na zakup czy wynajem mieszkania i zbudować poduszkę finansową, tak by później z większym poczuciem bezpieczeństwa wejść w samodzielne życie.
W roku 2022 - jak podaje Eurostat - z rodzicami mieszkało 51 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat. Co gorsza, ten wynik pogłębia się z badania na badanie.
Skandynawowie wyfruwają najszybciej
Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat później niż Szwed - wynika z danych Eurostatu.
- Tak słabego wyniku nie notowaliśmy w Polsce od 2003 roku, od kiedy Eurostat udostępnia nam swoje dane - podkreśla Oskar Sękowski, analityk z HRE Investment, cytowany przez portal 300gospodarka.pl.
W porównaniu z młodymi Europejczykami Polakom opuszczenie rodzinnego domu zajmuje dużo czasu. Jesteśmy dopiero na 20 miejscu wśród 30 przebadanych krajów.
Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat, o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.
W skali europejskiej na uwagę zasługują szczególnie młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi. Na wyprowadzkę decydują się już w wieku przeciętnie od 19 do 22 lat.
Może teraz będzie lepiej?
Według ostrożnej prognozy ekspertów w tym roku sytuacja młodych Polaków zacznie się poprawiać. Bartosz Turek z HREIT tłumaczy to lepszą sytuacją na rynku najmu oraz dostępem do kredytów i dobrą sytuacją na rynku pracy.
Poza tym w lipcu wchodzi życie Bezpieczny Kredyt 2%. W opinii Turka...
- Budzi on duże nadzieje, bo ma być tańszy i łatwiej dostępny niż standardowa bankowa oferta hipoteczna - tłumaczy w regiomdom.pl.
I zastrzega: - Czy te programy poprawią sytuację na rynku mieszkaniowym? To dopiero czas pokaże. Ale po 3 latach coraz gorszej sytuacji młodych Polaków, którzy chcieliby się usamodzielnić, pojawia się szansa, że będzie im chociaż trochę łatwiej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
24mikol: Napisał postów [1456], status [Szycha]
Czy jeśli dobuduję pięterko i zamieszkam z żoną to zostaniemy ujęci jako mieszkający z rodzicami (do końca życia)?