- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 2244
- Dodano: 2023-02-06 / 12:25
- Komentarzy: 9
Nie zgadzają się na hejt w żadnej postaci. On przekracza granice i schodzi coraz niżej
Podczas wspólnej konferencji prasowej organizacji demokratycznych na Opolszczyźnie sprzeciwiano się mowie nienawiści, która dotyczy nie tylko przekazu politycznego, ale ogólnego dialogu w internecie i bezpośredniego.
Na spotkaniu organizowanym przez Polskę 2050 Szymona Hołowni, pojawili się przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy, Mniejszości Niemieckiej, Ruchu Samorządowego "Tak dla Opolskiego" oraz Komitetu Obrony Demokracji.
Na Placu Wolności w Opolu wybrzmiał apel przeciwko nakręcaniu nienawiści w debacie publicznej oraz zostały pokazane przykłady dobrej współpracy między ugrupowaniami demokratycznymi w regionie opolskim. Przypominano, że w tym gronie wiele razy stawiali się razem, by bronić Opolszczyzny w ważnych kwestiach. To wspólna praca w kontroli wyborów, subwencji na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości i wiele innych inicjatyw.
- Spotkaliśmy się dziś, bo jesteśmy zaniepokojeni tym jak hejt rozsiewa się w przestrzeni publicznej. Propaganda nienawiści i agresji przekracza wszelkie granice. Hejt to krytyka niemająca nic wspólnego z merytoryką. To obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy, lub mówienie w taki sposób o innej osobie. Hejt w polityce rozrósł się w sposób niewyobrażalny, pojawia się w polityce, ale też wśród zwykłych obywateli. Nie wystraszymy się obelg i gróźb kierowanych pod naszym adresem, a będziemy kierować je do właściwych organów. Mimo przeszkód i różnic, jesteśmy przygotowani na współpracę i dla Opolszczyzny współpracować będziemy - słyszymy.
Joanna Hassa z Mniejszości Niemieckiej przypomina, że nienawiść nie jest opinią. - Dyskusja w internecie opiera się na wyrażaniu hejtu. Jako ludzie boimy się inności, mamy obawy o ich myślenie. Opinia może krzywdzić innych ludzi bezpośrednio, ale warto zwrócić uwagę też na to, że nic w internecie nie ginie i żaden wpis nie jest anonimowy. Mowa nienawiści jest karalna i powinna być przez nas zgłaszana. Jako Mniejszość Niemiecka często jesteśmy krytykowani, obrażani. Nie możemy pozwalać na to, by ten hejt się nadal wylewał, musimy reagować - mówi Joanna Hassa.
Małgorzata Besz-Janicka z Komitetu Obrony Demokracji przypomina, że w tym gronie często stają razem. - Narzędziem sprawowania władzy obecnych rządzących stałą się mowa nienawiści, podziały czy wykluczanie niektórych grup społecznych. To ważne, by nie dać się wciągać w tę eskalację. Ten hejt i podziały infekują całe społeczeństwo i to schodzi w dół, do społeczności lokalnych i nawet do rodzin. To działa tak, że zamyka możliwość dialogu i debaty, co jest sercem demokracji - mówi Małgorzata Besz-Janicka.
Robert Węgrzyn przypomina też o poziomie wypowiedzi w polskim parlamencie sprzed lat, który był nieporównywalnie wyższy od teraźniejszej debaty politycznej.
- Leży nam na sercu poziom debaty publicznej, politycznej, która od kilku lat idzie w złą stronę. My pełniący przeróżne funkcje musimy mieć grubszą skórę i być odporni na krytykę. Są pewne czerwone linie, których nie powinno się nigdy przekraczać. Jeśli lider Jarosław Kaczyński mówi o zdradzieckich mordach, ludziach lepszego i gorszego sortu, a takich wypowiedzi jest mnóstwo - to to również się przenosi na zwolenników poszczególnych formacji politycznych i taka jest retoryka. - mówi Robert Węgrzyn.
Paweł Kampa z Lewicy apeluje, by prowadzić dialog w sposób spokojny i wyważony. - Początek roku wyborczego to właściwy moment, żebyśmy przemyśleli w jaki sposób dyskutujemy z naszymi wyborcami, przeciwnikami politycznymi. To czas, żeby przestawić się z wrogości na zdrową konkurencję. Chcę zaapelować, żebyśmy się traktowali jako konkurencja, a nie wrogowie - mówi Paweł Kampa.
Łukasz Sowada z ruchu samorządowego 'Tak dla Polski" mówi, że mowa nienawiści dotyczy także samorządowców, przywołując przykład prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Absolutnie nie godzimy się na to, by w przestrzeni publicznej używać mowy nienawiści. Dziś głównym przekaźnikiem jest partia rządząca i telewizja publiczna finansowana ze środków publicznych - mówi.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
O! Czy to znaczy, że zamkniemy 24opo? :o