• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1049
    • Dodano: 2023-01-05 / 16:42
    • Komentarzy: 4

    6 stycznia Święto Trzech Króli. W wielu miastach wierni wyjdą w orszakach na ulice

    Święto Trzech Króli-Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych w Kościele katolickim. Obchodzimy je 6 stycznia. Tego dnia na naszych drzwiach pojawia się napis C+M+B.

    Na Wschodzie to święto celebrowano już w III wieku, wcześniej niż Boże Narodzenie. Na Zachodzie pojawiło się 100 lat później.

    Pierwsi chrześcijanie tego dnia świętowali Boże Narodzenie i tradycję tę zachowują dotychczas chrześcijanie obrządku wschodniego, wyznawcy Prawosławia i grekokatolicy.

    Dopiero w końcu IV wieku do liturgii Kościoła wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli-Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Zamyka ono cykl bożonarodzeniowych uroczystości religijnych.

    Mędrcy świata, monarchowie...

    Święto Trzech Króli zostało ustanowione na pamiątkę hołdu oddanego Jezusowi przez trzech Mędrców ze Wschodu (z Indii, Persji i Arabii) o imionach: Kacper, Melchior i Baltazar. Według Ewangelii św. Mateusza - przypomina portal hit.policja.gov.pl - na wieść o narodzinach Jezusa zjawili się oni w Betlejem, gdzie w ubogiej stajence odnaleźli niemowlę, które było bóstwem w ludzkiej postaci, przyszłym Zbawicielem (oczekiwanym Mesjaszem).

    Trzej Królowie padli przed nim na kolana, żeby oddać mu pokłon, i złożyli przywiezione dary: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - symbol godności kapłańskiej oraz mirrę - symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela.

    Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

    12 szczodrych dni i wieczorów

    W dawnej Polsce ze świętem tym wiązały się różne zwyczaje domowe. Dzień Trzech Króli, szczodry i święty, był ostatnim spośród 12 szczodrych dni i wieczorów. Był więc dniem poczęstunków, odwiedzin, wręczania sobie drobnych darów. Do domów przychodzili różni kolędnicy, a wśród nich chłopcy przebrani za Trzech Króli, w złotych, tekturowych koronach i - bywało - w szatach liturgicznych, starych i podniszczonych kapach i ornatach, wypożyczonych z zakrystii kościelnej. Tak jak inni kolędnicy, składali gospodarzom życzenia i wypraszali datki.

    Obecnie święto Trzech Króli to przede wszystkim uroczystość kościelna, podczas której święci się kawałki kredy i mirrę (czyli zmieszane z żywicą zioła). Do niedawna, np. na południu Polski, zwłaszcza na wsi, świeciło się w tym dniu przyniesioną z domu, chociażby najskromniejszą biżuterię, aby przynosiła swym właścicielom szczęście i bogactwo.

    Dzisiaj przyniesioną do i z kościoła do domu poświęconą kredą pisze się na drzwiach wejściowych poprzedzielane krzyżykami litery C+M+B, czyli pierwsze litery imion Trzech Króli.

    Gomułka skasował święto

    W Polsce Święto Objawienia Pańskiego jest znane bardziej jako Święto Trzech Króli. Zawsze było obchodzone bardzo uroczyście. Za czasów monarchii - z udziałem króla, po odzyskaniu niepodległości - najwyższych władz państwowych. I tak jest do dziś.

    W II Rzeczypospolitej Dzień Trzech Króli obchodzony był jako święto państwowe i kościelne. Był jednocześnie dniem wolnym od pracy. Ten status zachowano także po II wojnie światowej. Skasował je dopiero I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka ustawą z 10 listopada 1960 r.

    Na pół wieku Trzej Królowie zniknęli z państwowego kalendarza świąt i rocznic. Wrócili do niego w 2011 r. Dzięki temu 6 stycznia stał się również dniem wolnym od pracy.
    K+M+B czy C+M+B?

    Tego dnia na wielu drzwiach domów i mieszkań można zobaczyć napis kredą K+M+B i aktualny rok. Kilka lat temu - przypomina serwis dziennikparafialny.pl - archidiecezja krakowska opracowała instrukcję dla kapłanów i wiernych na temat wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy. Jej fragment jest poświęcony napisowi C+M+B. Kuria w Krakowie ubolewa, że zatarło się prawdziwe znaczenie tej inskrypcji.

    "Niestety zanika już zwyczaj umieszczania na drzwiach domu symboli: C+M+B. Co oznaczają litery: C+M+B? Św. Augustyn odczytuje w tych znakach chrześcijańską myśl: Christus Multorum Benefactor, czyli Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą. Starochrześcijańskie tłumaczenie, zbliżone do myśli św. Augustyna, jest złączone z treścią modlitw kolędowych: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu".

    Z kolei ks prof. Jacek Nowak z UKSW na portalu Deon.pl wyjaśnia, że Epifania związana była z trzema wydarzeniami: chrztem - po łacinie Baptesimus, weselem w Kanie Galilejskiej - Matrimonium i z pokłonem mędrców - co oddano wyrazem Cogito, czyli poznaję. Około IX wieku wzięto te powtarzające się inicjały i utworzono od nich imiona trzech królów: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Z czasem łacińskie "C" ludzie zaczęli zastępować polskim "K".

    A zatem K+M+B czy C+M+B? - pyta dziennikparafilany.pl. I odpowiada: Pozwólmy wiernym umieścić na drzwiach taką formułę, jaka jest im bliższa. Tym bardziej że obie mają swoje uzasadnienie

    Orszak Trzech Króli

    6 stycznia w wielu polskich miejscowościach odbędą się tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Ten zwyczaj został zapoczątkowany w 2009 w Warszawie. Od tamtego czasu bardzo się rozrósł.

    W 2022 roku takie orszaki zorganizowało już 668 polskich miast. W tym roku pojawią się w 800 miejscowościach w Polsce i na świecie

    Scenariusz Orszaku Trzech Króli opowiada co roku tę samą historię Bożego Narodzenia, ale za każdym razem pod innym kątem. Hasłem Orszaku Trzech Króli 2023 będą słowa: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".

    "Scenariusz wydarzenia będzie nas kierował ku rozważaniom na temat znaku, którym jest gwiazda zauważona przez Mędrców ze Wschodu" - wyjaśnia Fundacja Orszak Trzech Króli, organizator akcji.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-01-05 17:00:21 [46.134.89.*] id:1654335  
    M1974P: Napisał postów [13942], status [VIP] Reputacja
    C+M+B to Christus Mansionem Benedicat czyli " niech Chrystus błogosławi dom" i inaczej nie jest . Mieszasz tym pismaczeniem ....

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-01-06 09:51:44 [83.26.52.*] id:1654375  
    Krzycho: Napisał postów [4920], status [VIP] Reputacja
    No przecież "katolicy" to doskonale wiedzą :))))) wystarczy zapytać na ulicy :)
    2023-01-05 17:26:15 [217.173.203.*] id:1654341  
    Patryk100: Napisała postów [921], status [rozpisany/na] Reputacja
    wiecie, czy Wiśnia pójdzie w procesji?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-01-06 07:29:35 [46.134.89.*] id:1654358  
    M1974P: Napisał postów [13942], status [VIP] Reputacja
    Przecież to król nad królami ;) a z nim czaja :/