Hasło orszaku nawiązywało zarówno do obchodzonego Roku Jubileuszowego - 2025 lat od narodzenia Chrystusa, jak i 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Orszak rozpoczął się o godzinie 14.30 na parkingu przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki przy ul. Piastowskiej 14A. Po krótkim wprowadzeniu i modlitwie, uczestnicy wyruszyli o godzinie 15.00, przemierzając ulice Barlickiego, Piastowską, Zamkową, Plac Wolności i Ozimską, aż do Placu Jana Pawła II.
Na zakończenie wydarzenia na Placu Jana Pawła II odbył się symboliczny pokłon Trzech Króli oraz wspólne śpiewanie kolęd, które wprowadziło uczestników w ciepłą i radosną atmosferę święta.
Jak co roku, organizatorzy zachęcili uczestników, zarówno dzieci, jak i dorosłych, do przebrania się w stroje w kolorach charakterystycznych dla poszczególnych orszaków: zielonym (Orszak azjatycki), czerwonym (Orszak europejski) oraz niebieskim (Orszak afrykański). Wielu mieszkańców odpowiedziało na ten apel, dodając wydarzeniu wyjątkowego kolorytu.
Każdy z uczestników otrzymał symboliczną koronę, co podkreślało wspólnotowy charakter uroczystości i pozwoliło jeszcze mocniej poczuć ducha tego szczególnego dnia.
Ksiądz biskup Waldemar Musiał przypomniał, że święto Objawienia Pańskiego ma długą tradycję, sięgającą ponad 170 lat na świecie i kilkunastu lat w Polsce. - To uroczystość, która pokazuje, że Jezus przyszedł na świat dla wszystkich ludzi, niezależnie od narodowości czy pochodzenia - podkreślił duchowny.
Orszak to nie tylko okazja do wspólnej modlitwy i śpiewania kolęd, ale także moment, by umocnić wiarę i spojrzeć na centralną postać tego wydarzenia - nowonarodzonego Jezusa. - Wierzymy, że to wydarzenie, poprzez swoją radosną atmosferę, wielokolorowość i liczny udział mieszkańców, pomaga nam lepiej przeżywać to wyjątkowe święto - dodał ksiądz biskup.
Aura tego dnia sprzyjała uczestnikom. Jak zauważył ksiądz Musiał, choć nie znamy dokładnych warunków pogodowych, jakie mieli mędrcy, symboliczna gwiazda, która ich prowadziła, wskazuje na czyste niebo - tak, jak tego dnia serca wszystkich uczestników orszaku były skierowane ku temu, który jest w centrum tych uroczystości.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Opolu był nie tylko manifestacją wiary, ale także okazją do spotkania, integracji i wspólnego śpiewania kolęd.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ z wydarzenia
Patryk100: Napisała postów [1196], status [stały bywalec]
a Wiśnia to który król był? Może 6.?