13 grudnia szczególnie wspomina się w Opolu Ś.P. Romana Kirsteina. Na ulicy Krakowskiej stanęła pamiątkowa tablica informacyjna Izby Pamięci Solidarności.
- Mam nadzieję, że ta tablica będzie punktem zwracającym uwagę na to, że w tym budynku, w którym tętni życie obywatelskie jest wyjątkowe poddasze, strych z duchem solidarności. Mamy nadzieję, że to będzie miejsce obok którego mieszkańcy Opolszczyzny i innych miejscowości będą przechodzić z zaciekawieniem i będą zaglądać do tego budynku - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
- To dzień, o którym trzeba pamiętać, a tę pamięć celebrować. Dzień był taki jak dzisiaj, bo mroźny i słoneczny. Rano nic nie zapowiadało, że tak będzie wyglądał wieczór. Izba Pamięci to taki cel, który objął mój mąż. Miejsce, gdzie każdy będzie mógł przyjść i zobaczyć. My również w domu mamy podobny strych. Mężowi zależało, by te pamiątki mógł zobaczyć każdy, nie chciał trzymać ich dla siebie - mówi Irena Kirstein.
Wystawa "Śladami czasu nadziei" jest ekspozycją stałą, poświęconą ludziom i wydarzeniom, dzięki którym na Opolszczyźnie zakończył się PRL. Pomysłodawcą i orędownikiem jej powstania jest Ś.P. Roman Kirstein - przewodniczący MKZ Opole NSZZ "Solidarność", jeden z założycieli "Solidarności" w województwie opolskim oraz Zasłużony Obywatel Miasta Opola. Dzięki jego wielkiemu sercu i pracy, udało się ocalić od zapomnienia jakże ważną część polskiej drogi do wolności. W inicjatywę utworzenia Izby Pamięci Solidarności został zaangażowany zespół ekspertów, a materiały, wyeksponowane na wystawie pochodzą od wielu mieszkańców naszego województwa, którzy uczestniczyli w wydarzeniach tamtego okresu. Wystawa, "Śladami Czasu Nadziei", pokazuje ludzi, wydarzenia i fakty. Interpretacje i ocenę pozostawia odwiedzającym.
Wystawa "Śladami czasu nadziei" jest dostępna dla zwiedzających w siedzibie Centrum dialogu Obywatelskiego, ul. Damrota 1.
tippmann: Napisał postów [7978], status [VIP]
polskim kopaczom też się należy jakaś tablica za walkę w katarze :)))