- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1235
- Dodano: 2022-12-12 / 11:40
- Komentarzy: 0
50 tysięcy kierowców rocznie traci prawo jazdy. Może się to zmienić
Przez lata policja zatrzymywała prawo jazdy każdemu, kto przekroczył prędkość o 50 km/h. Teraz Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy było to zgodne z Konstytucją.
- Ponad 442 tys. zarejestrowanych wykroczeń, blisko 309 tys. związanych z przekroczeniem prędkości i prawie 19 tys. zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym - tak w 2020 r. policja podsumowywała rok działalności grupy pościgowej Speed.
Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2021 roku ujawniono 50 083 wykroczenia polegające na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h, które zakończyły się czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. To o blisko 8,5 tys. mniej niż w "pandemicznym" roku 2020.
Przypomnijmy, że:
• przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
• jeżeli w tym okresie kierowca pomimo zakazu nadal będzie prowadził samochód, to okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, zostaną jej cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego bez stosowania się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
Prezes Sądu Najwyższego chce rozwiać wątpliwości
To może się niebawem zmienić. Już jutro (wtorek 13 grudnia) sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny i orzeknie, czy te przepisy są zgodne w ustawą zasadniczą. Poważna wątpliwości co do tego zgłosiła Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego.
We wniosku zarzuciła, że prawo jazdy - po informacji otrzymanej od policji - zatrzymuje formalnie starosta. Kierowca nie ma w praktyce żadnej formy obrony. Nie może wyjaśnić, z jakich powodów przekroczył prędkość. A może to była sytuacja wyjątkowej wagi i wymagała właśnie takiego działania?
Małgorzata Manowska przypomina, że nadanie kompetencji do arbitralnego decydowania o zatrzymaniu prawa jazdy organowi kontroli ruchu drogowego (bez możliwości weryfikacji okoliczności) nie jest do pogodzenia z zasadami obowiązującymi w demokratycznym państwie prawnym.
A przecież art. 2 Konstytucji RP głosi: Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
Wyrok w tej sprawie zapadnie we wtorek 13 grudnia, o godzinie 13.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.