• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2791
    • Dodano: 2022-01-22 / 08:06
    • Komentarzy: 2

    Na te adresy i wiadomości trzeba uważać. Hakerzy szturmują komputery - RAPORT

    (Fot. iStock)

    Tylko w 2021 roku na polską listę podejrzanych adresów trafiło 33 tysiące pozycji. To niespotykany wzrost ataków hakerskich.

    Takie dane przedstawił CERT, czyli profesjonalna rządowa jednostka stojąca na straży bezpieczeństwa w polskiej sieci. Z jej raportu wynika, że w ciągu dwóch lat prowadzenia listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami umieszczono na niej prawie 42 tys. adresów. Tylko w 2021 r. przybyło ich aż 33 tysiące.

    "W wyniku współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy z niej korzystają, tylko w 2021 roku udało się powstrzymać blisko 4 miliony prób wejścia na strony oznaczone jako wyłudzające dane. Aby lepiej zobrazować skalę tego przedsięwzięcia, w poniższym artykule prezentujemy garść statystyk za zeszły rok, dotyczących funkcjonowania listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami" - podaje CERT.
    W ubiegłym roku na listę eksperci wpisywali średnio 93 domeny dziennie, co stanowi wzrost o 250 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Tylko w ostatnich miesiącach roku aktywność na tym polu zmalała. Internetowi oszuści wykorzystują głównie adresy zakończone: com, pl, czy net ale równie popularne - i jednocześnie podejrzane - są te z końcówką: xyz, site czy me.

    "Najczęściej obserwowaliśmy phishingi wyłudzające dane logowania do Facebooka (7785 domen). Mimo że w roku 2020 też była to najpopularniejsza forma phishingu, to w 2021 ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie. Najczęściej wykorzystywany był motyw wyłudzenia danych logowania celem rzekomej weryfikacji wieku, niezbędnej do obejrzenia filmu z drastycznego wydarzenia" - alarmuje CERT.

    Nadal dużym problemem są ataki, których autorzy podszywają się pod OLX, celem wyłudzenia danych kart płatniczych. Takie same działania podejmowano, posługując się takimi markami jak InPost i Allegro. "Warte zaznaczenia jest, że od połowy roku obserwujemy stały spadek tego typu oszustw" - zaznaczają eksperci i wskazują na nowy trend w działaniu hakerów. W drugiej połowie 2021 roku zaczęły powstawać fałszywe strony inwestycyjne korzystające z wizerunków różnych spółek. Najczęściej były to znane, polskie marki: Orlen, PGNIG i Lotos.

    "Względem poprzedniego roku bardzo duży spadek zanotowały strony podszywające się pod operatorów płatności jak PayU czy Dotpay, tzw. bramki płatności. O ile w 2020 roku ataki z wykorzystaniem wizerunku Payu miały drugie miejsce pod względem liczby wystąpień, to w 2021 jest to już miejsce 13" - podsumowują miniony rok specjaliści.

    Każdy podejrzany adres czy wiadomość należy zgłosić do CERT. Można to zrobić pod adresem incydent.cert.pl lub wysyłając sms z podejrzaną treścią na numer 799 448 084.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-01-22 11:37:44 [178.252.17.*] id:1631223  
    PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP] Reputacja
    Nie wiem skąd macie takie informacje. Wielokrotnie zgłaszałem oszustwa internetowe, przedstawiałem dowody lecz żadna z instytucji do tego typu przestępstw się tym nie zajęła gdyż nie zapewne nie widzi w tym korzyści dla siebie. Z obserwacji wynika że akcje są prowadzone tylko tam gdzie można coś zabrać, zająć, skonfiskować.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-01-22 17:34:32 [89.67.142.*] id:1631238  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    A co Ty robisz w tych internetach że wielokrotnie padłeś ofiarą oszustw? Masz takiego pecha czy tak dużo aktywności?