• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1607
    • Dodano: 2021-09-22 / 06:47
    • Komentarzy: 0

    Sukces Politechniki Opolskiej w prestiżowym, międzynarodowym konkursie

    (Fot. Politechnika Opolska)

    Tylko cztery projekty badawcze wygrały w prestiżowym, międzynarodowym konkursie CHIST-ERA "Advanced Brain-Computer Interfaces for Novel Interactions (BCI)". W jednym z nich będzie uczestniczyć Politechnika Opolska.


    - Dla mnie to przede wszystkim ogromne poczucie dumy, chociaż początkowo spore zaskoczenie. Wstępną informację otrzymałam w piątek, 13 sierpnia, który zazwyczaj nie kojarzy się pozytywnie. To prestiżowy projekt, dla mnie to spełnienie marzeń - podkreśla dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, która jest kierownikiem zwycięskiego projektu na Politechnice Opolskiej.
    Międzynarodowy konkurs CHIST-ERA dotyczył projektów badawczych - prowadzonych również w międzynarodowych zespołach - mających na celu wdrożenie nowatorskich rozwiązań w zakresie interfejs mózg-komputer.

    W konkursie brały udział zespoły naukowców z całej Europy, ale także z Kanady, Izraela czy Turcji. Ostatecznie, wyłoniono tylko cztery zwycięskie projekty. W elitarnym gronie jest Politechnika Opolska, która projekt będzie realizować wspólnie z Uniwersytetem w Luxemburgu, gdzie koordynatorem jest dr Luis Leiva, Uniwersytetem Helsińskim w Finlandii, gdzie pracami kieruje prof. Tuukka Ruotsalo oraz Uniwersytetem Jaume I z Hiszpanii, gdzie kierownikiem jest prof. Javier Traver. Wartość projektu opiewa na ponad 1,7 mln euro.
    - W ramach projektu będziemy mogli zakupić nowoczesny sprzęt, np. do spektroskopii w podczerwieni (fNIRS), aparaty do analizy EEG - zapowiada dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk.

    - Za pomocą EEG i fNIRS, która jest nowością, jeśli chodzi o moją działalność naukową, będziemy się zajmować koncentracją uwagi. Mowa przede wszystkim o natłoku informacji w mediach cyfrowych, o tym, jak ludzie je postrzegają, jak interpretują. Projekt ten dotyczy badań na zdrowej populacji, będziemy także współpracować z psychiatrą, prof. Edwardem Jackiem Gorzelańczykiem - tłumaczy dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk.
    - Fizyczne badania na pacjentach będą odbywać się na Politechnice Opolskiej, gdzie będziemy jednocześnie rejestrować dane z fNIRS oraz z EEG. fNIRS jest ciekawym narzędziem, gdyż dane pozyskane z niego fantastycznie uzupełniają te otrzymane z EEG, a przy tym są odporne na pojawianie się różnego typu artefaktów. Badania będą prowadzone także na Uniwersytecie w Helsinkach, częścią obliczeniową będą zajmować się naukowcy z Hiszpanii i Luxemburga. Obecnie pracujemy nad wspólnym konkretnym protokołem badawczym, abyśmy mieli podobne dane - zapowiada dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk.

    - Prace nad samym zgłoszeniem projektu zajęły nam dwa miesiące, bardzo duże wsparcie otrzymałam zarówno od samych władz Politechniki Opolskiej jak i Działu Nauki. Dla mnie taki prestiżowy projekt to spełnienie najskrytszych marzeń. Na stronie projektu była opcja wyszukiwania partnerów i dałam swoje ogłoszenie, odezwał się do mnie koordynator, wymieniliśmy kilka wiadomości i zostałam przez nich zaakceptowana. Do współpracy z naszej uczelni jako moich tzw. Co-investigatorów zaprosiłam prof. Jarosława Zygarlickiego oraz prof. Mariusza Pelca, z którymi tworzymy grupę badawczą BCI and Signal Processing Lab. Ponadto w projekcie tym każdy z partnerów aplikował o fundusze u swojego odpowiednika NCN, warunkiem finansowania były pozytywne wyniki u każdego z członków konsorcjum, bardzo cieszę się, że nam się udało, że każdy z nas otrzymał finansowanie. Politechnika Opolska jest młodą uczelnią, rozwijającą się, nie mamy tak długich tradycji jak wiodące polskie jednostki. Mimo to znaleźliśmy się w gronie laureatów konkursu - podkreśla dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk.

    - To wynik konsekwentnie realizowanych działań mających na celu umiędzynarodowienie naszych badań naukowych oraz prowadzenie tychże badań na najwyższym, światowym poziomie, co zostało potwierdzone przez recenzentów tego projektu. Świadczy to także o tym, że nasi naukowcy są dostrzegani przez światowych ekspertów, którzy chcą z nami współpracować - zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej. - To zainteresowanie widać także w ilości wspólnie składanych projektów oraz coraz większej liczby osób, które chcą przyjechać na Politechnikę Opolską, by właśnie tutaj wspólnie z naszymi naukowcami prowadzić swoje badania, tutaj się realizować - dodaje prof. Grzegorz Królczyk.
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".