• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1088
    • Dodano: 2021-08-13 / 07:17
    • Komentarzy: 0

    Dziś piątek 13-go. W tym roku pierwszy i...ostatni!

    (Fot. Dżacheć)

    Przesądni nadal będą uważać na każdy ruch i szukać w powietrzu znamion nieszczęścia. Wiele osób jest zdania, że pechowy piątek jest zwykłym przesądem, inni uparcie twierdzą, że w ten dzień mają szczęście. Czy warto więc chować się przed pechem?


    Zarówno pech, jak i szczęście, dla jednych to przesąd, zabobon, usprawiedliwienie nierozsądnie podjętych decyzji, pochopnych działań. Prawda jest taka, że ryzyko sprowadzenia na siebie nieszczęścia jest równe każdej innej dacie w roku. Starając się obiektywnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość - pech nie istnieje. Pechem nazywamy większość rzeczy, które nie pójdą według założonego planu, lub coś, co nie idzie po naszej myśli, a nie mamy na to żadnego wpływu.

    Subiektywna ocena zupełnie normalnych wydarzeń to powód tytułowania czegoś pechem, szczęściem, cudem. Nie bierzemy przy tym pod uwagę statystyk, rachunku prawdopodobieństwa. Piątek 13-go jest więc doskonałą okazją, by coś poszło "nie tak", a my i tak nazwiemy to "pechem".

    Magazyn Focus opublikował artykuł, w którym stara się dowieść, że nawet największe szczęście czy najgorszego pecha można wyjaśnić matematycznie. Nasz umysł nie za dobrze radzi sobie z pojęciami takimi jak zbieg okoliczności czy prawdopodobieństwo. Często przyjmujemy intuicyjne założenia, że coś albo "nie mogło" się wydarzyć, albo - jeśli już się wydarzyło - że stoi za tym jakaś siła wyższa.

    Czarny kot przecinający nam drogę, jest chyba najpopularniejszym z przesądów. Kolejnym wśród popularnych jest stłuczone lustro i siedem lat nieszczęścia, które grozi sprawcy.

    Wstajesz z łóżka lewą nogą? Od bardzo dawna lewa strona uważana byłą za gorszą, również w islamie, gdzie sądzi się, że lewa ręka wykonuje czynności nieczyste. Chrześcijanie natomiast wierzą, że w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, a potępieni po lewej. Do dziś wierzy się, że osoba, która ma zły humor musiała "wstać z łóżka lewą nogą".

    Szczególnego pecha ma przynosić również liczba "13" i faktem jest, że w niektórych noclegowniach (hotele, hostele) nie ma pokoi o numerze 13. Niektóre linie lotnicze postanowiły dla komfortu przesądnych pasażerów zlikwidować miejsca lub rzędy o numerze 13 w swoich samolotach (To przewoźnicy tacy jak Lufthansa, AirFrance, Iberia, Rynair, AirTran i Continental Airlines).

    Lęk przed "pechową 13-tką" został też nazwany naukowo. Triskaidekafobia oznacza wiarę w fakt, że liczba "13" przynosi pecha. Arnold Schönberg (ur. 13 września 1874 w Wiedniu, zm. 13 lipca 1951 w Los Angeles) był austriackim kompozytorem przyznającym się do triskaidekafobii, kompozytor zmarł 13-go. Przypadek?

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".