• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 921
  • Dodano: 2021-05-09 / 17:50
  • Komentarzy: 0

  Obsługa inwestycji w gospodarce - jedyny taki kierunek w Polsce działa na Politechnice Opolskiej

   Obsługa inwestycji w gospodarce - jedyny taki kierunek w Polsce działa na Politechnice Opolskiej

  (Fot. Politechnika Opolska )

  Obsługa inwestycji w gospodarce - to nowa oferta dydaktyczna na kierunku administracja Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. To pierwsza taka specjalność w Polsce, której absolwenci nie powinni mieć problemów z zatrudnieniem - rynek inwestycji rozwija się bardzo dobrze, nawet mimo pandemii COVID-19.


  - Obsługa inwestycji w gospodarce jest specjalnością na pierwszym stopniu kierunku administracja o profilu praktycznym, łączy w sobie wiedzę z zakresu: prawa, ekonomii, zarządzania, rozwoju regionalnego oraz umiejętności w zakresie prowadzenia negocjacji, zagadnienia z dziewięciu dziedzin technicznych jak transport, budownictwo, automatyka i robotyka, sztuczna inteligencja oraz innych dyscyplin, które są wykładane na naszej uczelni. Naszym zamierzeniem jest przygotowanie absolwenta do pracy przy obsłudze procesów inwestycyjnych czy to w sektorze publicznym czy prywatnym - informuje dr Piotr Zamelski, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

  - Zamierzamy zarejestrować tę specjalność jako kwalifikację rynkową. Oznacza to, że absolwent otrzyma certyfikat potwierdzający, że Obsługa inwestycji w gospodarce jest włączona do państwowego rejestru, który grupuje kwalifikacje mające znaczenie dla rynku pracy - zapowiada dr Piotr Zamelski.

  O tym, że w nawet w czasie pandemii COVID-19 rynek inwestycji ma się dobrze, przekonują liczby. - Budżet Opola na 2021 rok to blisko 1,5 mld zł. Z tej kwoty aż 400 mln zł jest przeznaczonych na inwestycje. Kluczowe inwestycje to trzy centra przesiadkowe, Centrum Usług Publicznych czy Centrum Sportu - wylicza dr inż. Łukasz Mach, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

  - W planach mamy budowę stadionu piłkarskiego czy aquaparku, to są również bardzo duże inwestycje. Dla nas bardzo istotne są inwestycje w gospodarkę, w instytucje otoczenia biznesu i infrastrukturę, która powinna towarzyszyć dobrze funkcjonującej gospodarce - dodaje Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Opola.

  Katarzyna Lipska, specjalista ds. inwestycji z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wylicza, że od marca 2020 do marca 2021 roku Polska Strefa Inwestycji wydała 51 decyzji o wsparciu, czyli dokumentu uprawniającego firmy do korzystania z pomocy publicznej. Dla porównania - rok prędzej takich decyzji było 60. - Różnica jest nieznaczna. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami, w tym z sześcioma na Opolszczyźnie - zauważa Katarzyna Lipska.

  - Firmy świetnie sobie radzą w trakcie pandemii. W 2020 roku mieliśmy 44 zapytania inwestorów o tereny inwestycyjne, możliwości inwestowania. W tym roku takich zapytań mamy już 26. Jest bardzo duże zainteresowanie nowymi inwestycjami. Jeżeli chodzi o projekty inwestycyjne, które prowadziliśmy w zeszłym roku, to było to 70 projektów, a teraz jest już ich 37. W tym roku mieliśmy już 20 wizyt inwestorów, gdzie w 2020 roku takich wizyt było 16 - wylicza Magdalena Możdżeń, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

  - Skoro inwestycji jest tak dużo, a będzie ich jeszcze więcej, to jestem przekonana, że nasz absolwent, który łączy kwalifikacje z obszarów prawa, ekonomii, zarządzania, wiedzy technicznej i do tego dostaje dawkę wiedzy związanej z obsługą inwestycji, będzie idealnym kandydatem do pracy - zauważa dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

  - Pracodawcy często zwracają uwagę na specjalności. W obecnej pracy w pełni wykorzystuję to, czego nauczyłem się na studiach: piszę projekty, rozliczam je i realizuję lub koordynuję realizację. Absolwent powinien posiadać szeroką wiedzę, myślę, że absolwent Obsługi inwestycji w gospodarce nie będzie miał żadnych problemów na rynku pracy - dodaje Mateusz Nowak, absolwent kierunku Administracja, pracownik Urzędu Miejskiego w Prószkowie.

  To właśnie nowa specjalność była głównym tematem seminarium pt. "Inwestycje w gospodarce w czasach i po ustaniu pandemii COVID-19", które odbyło się 28 kwietnia br. na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".